Miliard złotych na innowacyjne projekty konsorcjów – kolejny nabór w programie Ścieżka SMART

Miliard złotych na innowacyjne projekty konsorcjów - kolejny nabór w programie Ścieżka SMART
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju niebawem rozpocznie nabór do programu „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”, realizowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Na wsparcie projektów opracowywanych wspólnie przez przedsiębiorstwa, jednostki naukowe i organizacje pozarządowe przeznaczono łączną kwotę miliarda złotych.

Program skierowany jest do konsorcjów planujących realizację kompleksowych projektów obejmujących badania i rozwój, wdrażanie innowacji, rozwój infrastruktury B+R, internacjonalizację, cyfryzację, zazielenianie działalności gospodarczej, a także podnoszenie kompetencji kadry i menedżerów. W zależności od składu konsorcjum wymagane jest uwzględnienie określonych modułów – w przypadku udziału dużego przedsiębiorcy lub organizacji badawczej obowiązkowe jest prowadzenie prac B+R. Dla konsorcjów bez takich podmiotów obowiązkowy jest moduł B+R lub wdrożenie innowacji.

Inicjatywa realizowana jest w ramach Priorytetu I „Wsparcie dla przedsiębiorców” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Celem naboru jest rozwój innowacyjnych rozwiązań poprzez współpracę sektora biznesu, nauki i organizacji pozarządowych.

REKLAMA

Kto może wziąć udział?

Konkurs Ścieżka SMART przeznaczony jest dla konsorcjów, w skład których mogą wchodzić:

  • duże przedsiębiorstwa,
  • małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP),
  • organizacje badawcze,
  • organizacje pozarządowe.

Konsorcjum może być tworzone w różnych konfiguracjach, przy czym liderem zawsze musi być przedsiębiorstwo. Organizacje badawcze mają możliwość udziału wyłącznie w module B+R, natomiast organizacje pozarządowe mogą uczestniczyć we wszystkich modułach i uzyskiwać dofinansowanie na tych samych zasadach co firmy. Duże przedsiębiorstwa – poza małymi spółkami o średniej kapitalizacji – muszą przewidzieć współpracę z MŚP, aby otrzymać wsparcie.

REKLAMA

Każdy projekt musi być zgodny z co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizacją.

Ile dofinansowania?

Całkowity budżet konkursu wynosi miliard złotych. Środki zostały podzielone równo – po 500 mln zł – pomiędzy konsorcja z udziałem dużych przedsiębiorstw oraz te, w których takie podmioty nie uczestniczą.

Maksymalna wysokość dofinansowania jednego projektu wynosi 150 mln zł.

Nabór wniosków rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 30 września 2025 r. (do godz. 16.00).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.