NFOŚiGW skomentował informacje o zwolnieniu pracowników
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odniósł się do informacji, które 4 marca br. podała Gazeta Wyborcza nt. zwolnienia ekspertów Funduszu odpowiedzialnych za realizację programów mających na celu ochronę środowiska czy dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii.
W piątek 4 marca br. Gazeta Wyborcza poinformowała, że NFOŚiGW zwolnił 20 pracowników, którzy obsługiwali programy związane z zanieczyszczeniem powietrza i OZE – w tym programy Kawka, Prosument i Ryś.
Gazeta, powołując się na osoby związane wcześniej z Funduszem, oceniła jednocześnie, że zwolnienie ekspertów obsługujących te programy może prowadzić do wstrzymania ich realizacji i przekierowania środków, którymi dysponuje NFOŚ, na inne programy rządu, niezwiązane z ochroną środowiska. GW podała, że środki, którymi dysponuje Fundusz, to około 4 mld zł.
Do artykułu Gazety Wyborczej odniósł się NFOŚiGW, oceniając informacje podane przez Gazetę jako „nieprawdziwe tezy”, a tytuł artykułu w GW „Fundusz ochrony środowiska wyrzucił wszystkich specjalistów od emisji i zanieczyszczenia powietrza” jako „brzmiący z gruntu fałszywie”.
– Doniesienia powyższe, powtarzane przez niektóre inne media, nie mają żadnego pokrycia w faktach i wprowadzają w błąd opinię publiczną. Rzeczywistość wygląda zgoła odmiennie – komentuje NFOŚiGW. – W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ochrona powietrza była i pozostaje nadal jednym z głównych priorytetów działania. Nieprawdziwa jest informacja, że w NFOŚiGW nie funkcjonują już departamenty zajmujące się walką ze smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami atmosfery. W wyniku wewnętrznej reorganizacji struktur zlikwidowano wprawdzie dwie jednostki – Departament Ochrony Powietrza oraz Departament Gospodarki Niskoemisyjnej – ale w ich miejsce powstał duży Departament Energii i Innowacji, który przejął zadania i programy tamtych jednostek. Zmiana przeprowadzona została właśnie po to, aby finansowanie projektów odbywało się w sposób sprawniejszy, skuteczniejszy i lepiej skoordynowany. Po reorganizacji, w jednym departamencie skupione zostały środki finansowe zarówno z Unii Europejskiej, jak i krajowe, co pozwala sprawniej nimi zarządzać i skonsolidować dostępne wsparcie – czytamy w komunikacie wydanym przez Fundusz.
Na potwierdzenie aktywności w zakresie programów, których celem jest ochrona powietrza, Fundusz podaje przykład utworzenie w ramach struktury Departamentu Energii i Innowacji specjalnego Zespołu do spraw Efektywności Energetycznej w Budownictwie, a także podpisanie w ubiegłym tygodniu umowy z Ministerstwem Energii w sprawie realizacji projektu pod nazwą „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE„. Ten program z budżetem w wysokości 129 mln zł zostanie sfinansowany z funduszy unijnych, a w jego ramach zatrudnionych zostanie 76 doradców, którzy „będą służyć pomocą wszystkim zainteresowanym, chcącym skorzystać ze wsparcia z funduszy unijnych w dziedzinie efektywności energetycznej”.
NFOŚiGW dodaje, że tylko w Departamencie Energii i Innowacji pracuje ponad 60 osób, a prawie 30 pracowników działa w ramach również nowo utworzonego Departamentu Środków Zagranicznych, który „także ma w zakresie swoich działań kwestie dotyczące ochrony atmosfery”.
– Łącznie tematyką, która – wedle doniesień „Gazety Wyborczej” – wraz ze zwolnieniem grupy pracowników – została w NFOŚiGW poniechana, zajmuje się około 100 osób spośród ponad 500 zatrudnionych w Narodowym Funduszu. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że dodatkowo w ramach systemu doradztwa energetycznego (Jednostka Realizująca Projekt) działa ponad 70 doradców – komentuje NFOŚiGW.
– NFOŚiGW przeprowadził wewnętrzne zmiany organizacyjne, które pomogą sprawniej, skuteczniej i efektywniej finansować projekty proekologiczne oraz szybciej i trafniej reagować na potrzeby finansowe dotyczące ochrony środowiska . „Gazeta Wyborcza” w sobie tylko znanym celu usiłuje temu zaprzeczyć, podając we wspomnianej publikacji informacje nieprawdziwe, które wprowadzają w błąd Czytelników i naruszają dobre imię Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – ocenia NFOŚiGW.
gramwzielone.pl