Rozpoczęcie realizacji projektu OZE a pomoc publiczna – na co zwrócić uwagę?
W nawiązaniu do przeprowadzonej w grudniu pierwszej aukcji dla projektów OZE oraz aukcji planowanej do przeprowadzenia w roku 2017, jak również w kontekście planowanych w dużej części województw naborów wniosków o dofinansowanie takich projektów, warto przed przystąpieniem do aukcji rozważyć zapisy dotyczące momentu „rozpoczęcia realizacji” projektu.
Rozpoczęcie realizacji projektu przed złożeniem wniosku o dofinansowanie do właściwiej instytucji może bezpowrotnie przekreślić szansę takiego projektu na dofinansowanie inwestycji w postaci dotacji unijnej.
Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją, która umieszczana jest w dokumentach konkursowych oraz regulaminach naboru wniosków przez instytucje wdrażające należy pamiętać, że za rozpoczęcie realizacji projektu rozumie się rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia urządzeń, towarów lub usług związanych z realizacją projektu lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, zależnie od tego, co nastąpi najpierw.
Jedynie prac przygotowawczych takich jak uzyskanie zezwoleń, opracowanie np. audytu energetycznego i innych dokumentów formalno-prawnych koniecznych do realizacji projektu, opracowanie projektu budowlanego lub raportu ws. oceny oddziaływania na środowisko nie uznaje się za rozpoczęcie prac.
W kontekście tak brzmiącej definicji „rozpoczęcia realizacji” projektu wydaje się więc, że wszystkie te projekty, które zostały zgłoszone do aukcji i ją wygrały, nie będą mogły ubiegać się o dofinansowanie. Wygrana aukcja oznacza bowiem dla wytwórcy zaciągnięcie prawnie wiążącego nieodwracalnego zobowiązania do wytwarzania w danej instalacji OZE i dostarczania energii w określonym czasie (max. 15 lat) po określonej cenie. Dodatkowo niewywiązanie się z tego zobowiązania jest obłożone wysokimi karami wynikającymi z ustawy o OZE. Wszystkie te elementy powodują, że inwestycja z momentem wygrania aukcji stała się nieodwracalna, a tym samym nastąpiło rozpoczęcie realizacji.
Więcej o dotacjach z Unii Europejskiej w ramach RPO i innych aspektach wsparcia inwestycji OZE oraz prawidłowego określenia maksymalnej wartości pomocy publicznej dla instalacji OZE – można dowiedzieć się wysyłając do nas zapytanie.
Kontakt:
- Sigma Finance spółka z o.o. w W-wie, – Biuro Inwestycji i Projektów Unijnych w Lublinie, tel. 81- 4594328,
- adres e–mail: sigmafinance@sigmafinance.pl
- formularz kontaktowy na stronie www.sigmafinance.pl
Anna Nazaruk, Prezes Zarządu Sigma Finance Sp. z o.o.