Tesla: zwrot inwestycji w Powerwall 2 na poziomie 8-15 proc.

Tesla: zwrot inwestycji w Powerwall 2 na poziomie 8-15 proc.
Tesla Powerwall 2. Fot. Tesla

Wczoraj w Australii odbyła się oficjalna prezentacja magazynu energii Powerwall 2. Australia jest kolejnym krajem po USA, w którym dostępna jest nowa generacja domowych magazynów energii Powerwall.

Elon Musk poinformował o planie wprowadzenia na rynek nowej generacji magazynów energii Powerwall 2 już kilka miesięcy temu. Teraz Tesla wychodzi ze sprzedażą nowych magazynów energii poza Amerykę Północną.

Tesla zapewnia, że nowa generacja domowego magazynu energii Powerwall 2 to – w porównaniu do Powerwall 1 – o połowę niższa cena, dwukrotnie wyższa gęstość energii czy wbudowany inwerter, którego w poprzedniej wersji Powerwalla brakowało.

REKLAMA

Pojemność magazynu energii Powerwall 2 wynosi 13,5 kWh wobec 6,4 kWh w pierwszej wersji, a moc to 7 kWp przy sprawności (round trip) na poziomie 90 proc. i DoD wynoszącym 100 proc. Gwarancja wynosi 10 lat – po takim czasie Powerwall 2 ma zachować przynajmniej 70 proc. pojemności.

Rozmiary Powerwall 2 to 755 mm x 1150 mm x 155 mm, waga wynosi 120 kg. Domowy magazyn energii może być montowany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.

REKLAMA

Koszt Powerwall 2 w Australii ma wynosić 8 tys. AUD (w USA cena to 5,5 tys. USD), a koszt instalacji i dodatkowych komponentów ma wynieść około 2 tys. AUD (w USA 1,5 tys. USD), przy czym Tesla zapewnia, że cena jej magazynów energii ma spadać wraz ze wzrostem wolumenu produkcji.

Lyndon Rive z Tesli zapewnił podczas oficjalnego uruchomienia sprzedaży w Australii, że tamtejsze gospodarstwa domowe mogą liczyć na zwrot z inwestycji na poziomie 8-15 proc.

Szef działu energetyki w Tesli ocenił jednocześnie, że jego zdaniem w perspektywie 10 lat wszyscy właściciele domowych instalacji fotowoltaicznych będą posiadać własne magazyny energii.

W Australii domowe instalacje fotowoltaiczne ma już ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Pierwszy prosument kraju, czyli premier Malcolm Turnbull, który posiada domową instalację PV o mocy 14 kW, magazynuje nadwyżki niewykorzystanej energii w magazynie energii o pojemności 14 kWh wyprodukowanym przez LG Chem. 

W Europie magazyny energii Powerwall 2 mają być dostępne w maju br. Cena dla Niemiec wynosi 6,2 tys. EUR, a całość wraz z kosztem instalacji i dodaktowego osprzętu ma zamykać się w kwocie 7,25 tys. EUR.

red. gramwzielone.pl