Tesla: zwrot inwestycji w Powerwall 2 na poziomie 8-15 proc.
Wczoraj w Australii odbyła się oficjalna prezentacja magazynu energii Powerwall 2. Australia jest kolejnym krajem po USA, w którym dostępna jest nowa generacja domowych magazynów energii Powerwall.
Elon Musk poinformował o planie wprowadzenia na rynek nowej generacji magazynów energii Powerwall 2 już kilka miesięcy temu. Teraz Tesla wychodzi ze sprzedażą nowych magazynów energii poza Amerykę Północną.
Tesla zapewnia, że nowa generacja domowego magazynu energii Powerwall 2 to – w porównaniu do Powerwall 1 – o połowę niższa cena, dwukrotnie wyższa gęstość energii czy wbudowany inwerter, którego w poprzedniej wersji Powerwalla brakowało.
Pojemność magazynu energii Powerwall 2 wynosi 13,5 kWh wobec 6,4 kWh w pierwszej wersji, a moc to 7 kWp przy sprawności (round trip) na poziomie 90 proc. i DoD wynoszącym 100 proc. Gwarancja wynosi 10 lat – po takim czasie Powerwall 2 ma zachować przynajmniej 70 proc. pojemności.
Rozmiary Powerwall 2 to 755 mm x 1150 mm x 155 mm, waga wynosi 120 kg. Domowy magazyn energii może być montowany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.
Koszt Powerwall 2 w Australii ma wynosić 8 tys. AUD (w USA cena to 5,5 tys. USD), a koszt instalacji i dodatkowych komponentów ma wynieść około 2 tys. AUD (w USA 1,5 tys. USD), przy czym Tesla zapewnia, że cena jej magazynów energii ma spadać wraz ze wzrostem wolumenu produkcji.
Lyndon Rive z Tesli zapewnił podczas oficjalnego uruchomienia sprzedaży w Australii, że tamtejsze gospodarstwa domowe mogą liczyć na zwrot z inwestycji na poziomie 8-15 proc.
Szef działu energetyki w Tesli ocenił jednocześnie, że jego zdaniem w perspektywie 10 lat wszyscy właściciele domowych instalacji fotowoltaicznych będą posiadać własne magazyny energii.
W Australii domowe instalacje fotowoltaiczne ma już ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Pierwszy prosument kraju, czyli premier Malcolm Turnbull, który posiada domową instalację PV o mocy 14 kW, magazynuje nadwyżki niewykorzystanej energii w magazynie energii o pojemności 14 kWh wyprodukowanym przez LG Chem.
W Europie magazyny energii Powerwall 2 mają być dostępne w maju br. Cena dla Niemiec wynosi 6,2 tys. EUR, a całość wraz z kosztem instalacji i dodaktowego osprzętu ma zamykać się w kwocie 7,25 tys. EUR.
red. gramwzielone.pl