Największy na świecie producent piwa przejdzie na 100 proc. zielonej energii

Największy na świecie producent piwa przejdzie na 100 proc. zielonej energii
Fot. AB InBev

Anheuser-Busch InBev NV, największy na świecie koncern browarniczy, zobowiązał się, że już do 2025 r. cała konsumowana przez niego energia będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Anheuser-Busch InBev NV (AB InBev) idzie tym samym w ślady innych potentatów globalnej gospodarki, którzy zapowiedzieli, że przejdą w całości na zieloną energię. Obecnie ze źródeł odnawialnych pochodzi ok. 7 proc. energii konsumowanej przez AB InBev.

Decyzja AB InBev oznacza zastąpienie około 6 TWh energii konsumowanej przez ten koncern w skali roku energią z OZE. Bloomberg przyrównuje taki wolumen energii do miesięcznego zużycia energii w Hiszpanii.

REKLAMA

Dzięki temu wywodzący się z Belgii koncern ma się stać największą na świecie firmą z sektora produkcji dóbr konsumpcyjnych, która korzysta wyłącznie z energii odnawialnej.

REKLAMA

Ten ruch nie ma żadnych politycznych konotacji. Po prostu uważamy, że jest to dobre dla naszego biznesu i dla środowiska – Bloomberg cytuje Carlosa Alvesa De Brito, CEO największego na świecie producenta piwa. 

Ambitne plany AB InBev zakładają, że 25 proc. potrzebnej energii koncern browarniczy będzie wytwarzać we własnym zakresie – w tym dzięki panelom fotowoltaicznym zamontowanym na dachach swoich fabryk. Pozostała energia zostanie zakupiona bezpośrednio od właścicieli farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

AB InBev będzie kupować rocznie m.in. 490 GWh zielonej energii produkowanej w elektrowniach OZE, które należą do wywodzącej się z Hiszpanii Iberdroli. W tym celu hiszpański koncern zbuduje w Meksyku farmę wiatrową o mocy 220 MW, która ma być gotowa w 2019 r., a generacja z niej zaspokoi zapotrzebowanie na energię meksykańskiego oddziału AB InBev.

red. gramwzielone.pl