OZE i budownictwo społeczne w Szkocji idą w parze

OZE i budownictwo społeczne w Szkocji idą w parze
Fot. Berwickshire Community Renewables

Szkocji rząd wsparł joint venture pomiędzy jedną z instytucji zajmujących się budową domów przeznaczonych dla mniej zarabiających mieszkańców Szkocji a lokalnym deweloperem farm wiatrowych. Zyski z produkcji energii z wiatru będą napędzać budowę tanich domów.

Jak zwraca uwagę „The Guardian”, szkocki rząd odróżnia się od rządu w Londynie nie tylko wspieraniem taniego budownictwa mieszkalnego, ale także pozytywnym stosunkiem do rozwoju lądowych farm wiatrowych.

Oba elementy zostały połączone w projekcie zainicjowanym przez szkockie stowarzyszenie zajmujące się budową tanich domów Berwickshire Housing Association oraz organizacją Community Energy Scotland realizującą obywatelskie projekty OZE.

REKLAMA

Oba podmioty utworzyły joint venture o nazwie Berwickshire Community Renewables i zbudowały w szkockim hrabstwie Barwickshire farmę wiatrową o nazwie „The Fishermen Three”, z której zyski będą przeznaczane na finansowanie inwestycji w tanie domy i mieszkania.

Złożona z trzech turbin farma wiatrowa została podłączona do sieci w marcu br. i znajdując się jeszcze w fazie rozruchu tylko w ciągu pierwszego tygodnia wyprodukowała ponad 100 MWh energii elektrycznej. Prognozowany roczny uzysk energii to 19 GWh energii elektrycznej. 

REKLAMA

Realizację tej inwestycji umożliwiły fundusze w wysokości 1,75 mln funtów przyznane przez szkocki rząd w ramach programów wsparcia OZE. Uzyskanie w ten sposób niezbędnego wkładu własnego umożliwiło inwestorom zaciągnięcie kredytu komercyjnego w wysokości 10,6 mln funtów. Koszt całej inwestycji miał zamknąć się w kwocie niemal 12 mln funtów. 

Szkocki rząd zakłada, że źródła odnawialne w 2030 roku mają pokrywać przynajmniej 50 proc. zapotrzebowania Szkocji na energię elektryczną, cieplną i w transporcie. Już w 2015 r. źródła odnawialne w Szkocji pokryły 59,4 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną wobec 49,7 proc. w roku wcześniejszym, a także wobec 29,7 proc. w roku 2012.

Jak podaje szkockie stowarzyszenie branży OZE Scottish Renewables, na koniec I kwartału 2016 r. potencjał energetyki odnawialnej w Szkocji wzrósł do 7,88 GW, z czego 5,52 GW przypadło na farmy wiatrowe na lądzie, a 1,55 GW było zasługą morskiej energetyki wiatrowej.

Lądowe farmy wiatrowe wyprodukowały w 2015 roku w Szkocji 13,83 TWh energii elektrycznej, a morskie farmy wiatrowe 5,78 TWh.

Znaczący wzrost szkockiego potencjału odnawialnych źródeł energii, który odnotowano w ostatnich latach, sprawił, że w całym 2015 roku OZE wyprodukowały w Szkocji w sumie 21,67 TWh energii elektrycznej, podczas gdy w 2007 r. produkcja zielonej energii wyniosła 8,21 TWh.

red. gramwzielone.pl