Unilever i Tesco zasilane na Wyspach tylko energią z OZE
Brytyjska infrastruktura globalnego potentata Unilever będzie zasilana wyłącznie energią odnawialną. To efekt podpisania umowy na zakup odpowiedniej ilości energii z farmy wiatrowej w Szkocji. W tymi miesiącu o przejściu do końca roku na 100 proc. energii z OZE w swoich sklepach na Wyspach poinformowało też Tesco.
Unilever UK podaje, ze obecnie już 15 z jego lokalizacji jest zasilanych energią ze źródeł odnawialnych dzięki zawarciu umowy na zakup energii ze złożonej z 23 turbin farmy wiatrowej w szkockim Lochluichart, która należy do wywodzącego się z Holandii koncernu energetycznego Eneco.
Dzięki temu brytyjskie zakłady Unilever są obecnie w całości zasilane energią elektryczną ze źródeł odnawialnych, a koncern chwali się, że w skali globalnej już 63 proc. energii kupowanej przez niego z sieci pochodzi z OZE.
Wcześniej w tym roku Unilever poinformował o zawarciu umowy na zakup biometanu z jednej z biogazowni w celu zasilania w ciepło swoich biur i zakładów w kilku brytyjskich lokalizacjach.
Umowy na zakup energii odnawialnej to efekt deklaracji o przejściu wyłącznie na energię elektryczną z OZE do roku 2020 oraz na 100 proc. energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii do roku 2030. Taką obietnicę Unilver złożył przed paryskim szczytem klimatycznym z grudnia 2015 r. Do końca tej dekady Unilever ma również całkowicie wycofać węgiel ze swojego miksu energii, w tym energii cieplnej.
Również w tym miesiącu o planie przejścia na zasilanie swojej infrastruktury na Wyspach energią w całości pochodzącą ze źródeł odnawialnych poinformowało Tesco.
Właściciel sieci supermarketów zapowiedział, że do końca tego roku wyłącznie energią odnawialną będzie zasilać swoje sklepy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Do roku 2020 wszystkie pozostałe sklepy Tesco będą zasilane energią pochodzącą w 65-procentach z OZE, a do roku 2030 – w 100-procentach.
Tesco podało przy okazji, że w ciągu ostatnich 10 lat wydało na ograniczanie zużycia energii i emisji CO2 ponad 700 mln funtów. Dzięki temu udało się ograniczyć emisje o 41 proc. i zmniejszyć koszty energii o 200 mln funtów rocznie.
Wcześniej decyzję o przejściu w połowie na energię z OZE do roku 2020 ogłosiła m.in. inna brytyjska sieć sklepów Marks & Spencer, która już na przełomie 2014 i 2015 r. zainstalowała w centrum dystrybucyjnym w Castle Donington największą wówczas dachową instalację fotowoltaiczną w Wielkiej Brytanii o mocy 6,1 MW.
red. gramwzielone.pl