PGE szuka innowacji, które rozwiążą problem UPS
PGE Ventures wystartowało z programem scoutingowym, którego celem jest wyłowienie z rynku najbardziej perspektywicznych startupów. Fundusz podkreśla, że szczególnie mile widziane są startupy technologiczne, które mogą pochwalić się ciekawymi pomysłami na zagospodarowanie popiołów i innych ubocznych produktów spalania (UPS), w tym gipsu syntetycznego.
PGE Ventures, fundusz CVC powołany do inwestowania w obszarze nowych technologii, w tym roku uruchomił poszukiwania startupów rozwijających technologie związane z obszarem energetyki.
– Jakość zgłoszonych dotychczas projektów stoi na bardzo wysokim poziomie. Satysfakcjonująca jest także ich łączna liczba. Obszarem, który jest dotąd najmniej licznie reprezentowany, jest utylizacja odpadów będących efektem spalania paliw kopalnych. Projekty tego typu są ważne zarówno dla samego funduszu PGE Ventures – z uwagi na szerokie perspektywy rozwoju tego rynku, jak i z punktu widzenia praktycznych i strategicznych aspektów funkcjonowania całej grupy PGE – zapewnia Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jak zaznacza Polska Grupa Energetyczna, utylizacja odpadów zyskuje coraz większe znaczenie na świecie. – Trend ten jest szczególnie widoczny w Europie, gdzie prognozowany jest wzrost wskaźnika utylizacji UPS wynikający z dynamicznego rozwoju nowych technologii, głównie związanych z zagospodarowaniem popiołu lotnego i gipsu syntetycznego. Komisja Europejska proponuje kompleksową zmianę liniowego modelu gospodarki na gospodarkę o obiegu zamkniętym (ang. circular economy), co przyspieszy rozwój przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowaniem odpadów, w tym odpadów powstających w procesie produkcji energii – komentuje PGE.
Fundusz PGE Ventures liczy, że będzie miał szansę wesprzeć startupy działające w tym obszarze i w krótkim terminie wdrażać tego typu rozwiązana w grupie PGE.
– Nowoczesne metody zagospodarowania popiołów i innych ubocznych produktów spalania, w tym gipsu, są na chwilę obecną jednym z głównych biznesowych obszarów zainteresowania naszego funduszu. PGE Ventures będzie konsekwentnie szukał rozwiązań pozwalających wyjść naprzeciw tym wyzwaniom – mówi Piotr Czak, prezes PGE Ventures.
W czerwcu br. Polska Grupa Energetyczna zapewniała, ze PGE Ventures będzie dysponował środkami własnymi na poziomie 20-22 mln zł. Fundusz będzie miał również możliwość pozyskania środków od prywatnych inwestorów, a także będzie starał się pozyskać dostępne finansowanie zewnętrzne w ramach PFR Ventures – podmiotu, który w sumie dysponuje budżetem o wartości ponad 1,6 mld zł.
red. gramwzielone.pl