Wiceminister Kurtyka odejdzie z ME?
Wiceminister energii Michał Kurtyka ma przejść z Ministerstwa Energii do Ministerstwa Środowiska, aby skupić się na organizacji szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.
Michał Kurtyka pełni funkcję wiceministra w Ministerstwie Energii od początku istnienia tego resortu, czyli od przełomu 2015/16 r.
Jako sekretarz stanu w Ministerstwie Energii był dotąd bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym oraz prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi.
Wiceminister Kurtyka odpowiadał także za negocjowanie w imieniu polskiego rządu tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru zasad unijnej polityki klimatycznej i energetycznej po roku 2020.
Pod koniec kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki powołał Michała Kurtykę na stanowisko pełnomocnika ds. prezydencji konferencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP 24), która odbędzie się w grudniu w Katowicach.
Teraz – jak podaje „Rzeczpospolita” – Michał Kurtyka miałby przejść do Ministerstwa Środowiska, aby lepiej koordynować przygotowania międzynarodowego szczytu klimatycznego COP24, który będzie w grudniu w Katowicach.
Obywające się co roku konferencje klimatyczne COP (Conferences of the Parties – COP) to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień.
W tym roku, już po raz trzeci, organizatorem konferencji COP będzie Polska.
Katowicka konferencja będzie kolejną, podczas której przedstawiciele państw-sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (wszystkie kraje ONZ oprócz USA) będą pracować nad mechanizmami wdrożenia jego postanowień i osiągnięcia wyznaczonego w Paryżu celu, jakim jest zahamowanie wzrostu średniej, globalnej temperatury znacznie poniżej 2 st. C w porównaniu z czasami przedindustrialnymi, a nawet zatrzymanie go na poziomie 1,5 st. C, co pozwoli uniknąć katastrofalnych skutków zmian klimatu.
Stronami umowy paryskiej pozostaje 196 państw oraz Unia Europejska. Obecnie jedynym państwem, które pozostaje poza strukturami Porozumienia Paryskiego, są Stany Zjednoczone, czyli kraj, który w czasie prezydentury Baracka Obamy był jednym z głównych architektów tego porozumienia. Po wycofaniu USA z Porozumienia Paryskiego przez Donalda Trumpa, podjęcie działań zmierzających do realizacji celów z Paryża zapowiedziało jednak wiele amerykańskich miast i stanów.
Jak wcześniej informowało Ministerstwo Energii, celem szczytu COP24 w Katowicach będzie wynegocjowanie tzw. Pakietu Implementacyjnego dla Porozumienia Paryskiego, czyli umowy, która zobowiąże wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu. Katowicka konferencja ma służyć ponadto wypracowaniu kolejnych zasad finansowania polityki klimatycznej.
Michał Kurtyka odpowiada w Ministerstwie Energii także m.in. za wdrożenie rządowego programu rozwoju elektromobilności, w ramach którego nadzorował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Po przejściu do resortu środowiska wiceminister Kurtyka miałby nadal zajmować się obszarem elektromobilności.
Zadania Kurtyki w Ministerstwie Energii miałby przejąć mianowany niecały miesiąc temu na stanowisko wiceministra Tomasz Dąbrowski, który wcześniej był dyrektorem Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa w Ministerstwie Energii.
Wiceminister Dąbrowski ma odpowiadać m.in. za sprawy międzynarodowe oraz tematykę funduszy europejskich.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.