Grecy przeprowadzili aukcje dla wiatru i PV. Ceny zbliżone
Greckie władze rozstrzygnęły aukcje dla fotowoltaiki i energetyki wiatrowej na łączny potencjał 277 MW. W sumie Grecy mają przeprowadzić do roku 2020 aukcje skutkujące budową odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,6 GW.
W rozstrzygniętych w ubiegłym tygodniu w Grecji aukcjach dla fotowoltaiki osobno traktowano projekty o mocy w przedziale 0,5-1 MW, a także o mocy 1-20 MW.
W pierwszym przypadku skutecznie złożone oferty zawierały ceny za energię od 75,87 EUR/MWh do 80 EUR/MWh, a wsparciem objęto 83 projekty o łącznej mocy 53,48 MW – w tym grecki inwestor Egnatia Energia zapewnił sobie rządowe gwarancje sprzedaży energii dla 46 projektów o łącznej mocy 34 MW.
W przypadku większych projektów zaoferowane skutecznie ceny wyniosły od 62,97 EUR/MWh do 71 EUR/MWh. W sumie wsparcie obejmie 8 projektów o łącznej mocy 52,92 MW, tę aukcję zdominował z kolei niemiecki deweloper ABO, zapewniając sobie sprzedaż energii dla 5 projektów o łącznej mocy 45 MW.
W trzeciej aukcji, dedykowanej inwestycjom w farmy wiatrowe o mocy od 3 MW do 50 MW, zgłoszono 14 projektów o łącznej mocy 308 MW, a gwarancje sprzedaży energii przyznano dla siedmiu projektów o łącznej mocy 170,92 MW. Najniższa z zaakceptowanych ofert zakłada sprzedaż energii po cenie 68,18 euro/MWh.
Wiadomo, że wsparcie obejmie m.in. farmę wiatrową o mocy 45 MW, którą zgłosił aktywny również na polskim rynku wiatrowym portugalski deweloper EDPR. Dla Portugalczyków będzie to już trzynasty rynek, na którym postawią odnawialne źródła energii.
Podobne, osobne aukcje dla energetyki słonecznej i wiatrowej zostaną przeprowadzone w Grecji również za rok i za dwa lata, a ponadto w latach 2019-20 greckie władze zorganizują dwie aukcje, w których fotowoltaika i wiatr będą razem konkurować o możliwość budowy instalacji o mocy po 400 MW.
Pozostałe technologie produkcji energii odnawialnej w Grecji miałyby później zostać objęte systemem aukcyjnym – jak informowała wcześniej Komisja Eurpoejska – „jak tylko staną się bardziej dojrzałe na greckim rynku energetycznym, tzn. kiedy osiągną określony poziom inwestycji”.
Pierwszą, pilotażową aukcję dla OZE Grecy przeprowadzili w grudniu 2016 r., oferując wówczas wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za energię dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MW.
Grecki regulator energetyczny RAE podzielił wówczas aukcję dla fotowoltaiki w Grecji na dwie kategorie. W pierwszej o wsparcie konkurowali inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, a w drugiej kategorii – o mocy od 1 MW do 10 MW.
W przypadku nagrodzonych projektów zaoferowane ceny za energię wyniosły od 79,97 EUR/MWh do 104 EUR/MWh, przy czym w pierwszej kategorii wyniosły od 94,97 EUR/MWh do 104 EUR/MWh, a w drugiej od 79,97 EUR/MWh do 88 EUR/MWh.
Wcześniej, do końca 2015 r. nowe inwestycje w fotowoltaikę i inne technologie OZE w Grecji mogły liczyć na wsparcie w ramach systemu taryf gwarantowanych.
Ponadto w Grecji dla producentów zielonej energii w mniejszych instalacjach od 2015 roku dostępny jest system net-meteringu, a w ubiegłym roku wprowadzono nową, innowacyjną na skalę europejską wersję greckiego net-meteringu, określanego jako „wirtualny”.
Zgodnie z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej Grecja ma zwiększyć do roku 2020 udział energii odnawialnej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 18 proc. Według Eurostatu, który podał na razie dane za rok 2016, Grecy osiągnęli wówczas poziom 15,3 proc.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.