Arabski fundusz chce inwestować w OZE w Polsce

Arabski fundusz chce inwestować w OZE w Polsce
Fot. Vestas

Wywodzący się z Abu Dhabi fundusz inwestycyjny Masdar sygnalizuje zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W orbicie jego zainteresowań ma być m.in. rynek wiatrowy w Polsce.

Partnerem arabskiego funduszu w tych inwestycjach będzie wywodzący się z Finlandii deweloper farm wiatrowych i fotowoltaicznych Taaleri Energia, mający na koncie inwestycje w OZE o całkowitej mocy ok. 1 GW realizowane – oprócz Skandynawii – także m.in. na Bałkanach, w Jordanii czy USA.

Umowę o współpracy przy inwestycjach w energetykę odnawialną w Europie Środkowej i Wschodniej przedstawiciele Masdar i Taaleri Energia podpisali wczoraj podczas odbywająjącego się w Abu Dhabi szczytu World Future Energy Summit.

REKLAMA

Masdar i Taaleri współpracują już zresztą przy największym projekcie wiatrowym w Serbii. Chodzi o farmę wiatrową Cibuk, której moc ma wynieść 158 MW i która ma produkować w skali roku 475 GWh energii elektrycznej. Większościowym udziałowcem w tym projekcie jest Masdar, a Taaleri posiada w nim od 2017 roku, wspólnie z państwowym fińskim funduszem Finnfund, 30 proc. udziałów. Farma wiatrowa Cibuk ma wejść w fazę operacyjną w tym roku.

Masdar ma już na koncie także inną inwestycję w odnawialne źródła energii na Bałkanach. W 2017 r. arabski fundusz przejął 49 proc. udziałów w znajdującej się w Czarnogórze farmie wiatrowej Krnovo o mocy 72 MW.

Obie firmy mają wspólnie inwestować w odnawialne źródła energii na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej, a jako potencjalną destynację wspólnych inwestycji Masdar i Taaleri Energia wymienia się m.in. Polskę.

REKLAMA

W kontekście naszego kraju Masdar i Taaleri Energia podkreślają okazje biznesowe związane z inwestycjami w farmy wiatrowe, prognozując w najbliższych latach oddanie do użytku w naszym kraju wiatraków o łącznej mocy 3 GW.

W kontekście potencjału rynków OZE Europy Środkowej i Wschodniej Masdar i Taaleri wymieniają jeszcze Bałkany, wskazując na potrzebę zastąpienia tam nowymi źródłami energii starych elektrowni węglowych, których moc ma sięgać 9 GW.

Wskazuje się ponadto na rynek energetyki odnawialnej w Grecji, której rząd chce powiększyć do końca 2020 r. potencjał energetyki wiatrowej i słonecznej o 2,3 GW.

Masdar to jeden z najaktywniejszych inwestorów w globalnej energetyce odnawialnej, zaangażowany w budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy liczonej w gigawatach – w tym ogromnych morskich farm wiatrowych powstających na Morzu Północnym.

Partnerem arabskiego funduszu w zakresie inwestycji w morskie wiatraki w Europie jest m.in. norweski koncern paliwowy Equinor, który jest aktywny również na polskim rynku offshore, gdzie realizuje projekty trzech morskich farm wiatrowych w ramach joint venture utworzonego z Polenergią.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.