Geotermia: skorzystamy z doświadczeń Islandii?

Geotermia: skorzystamy z doświadczeń Islandii?
Źródła geotermalne w Islandii, foto: big-ashb, flickr cc-by-2.0

Wczoraj rządy Polski i Islandii podpisały umowę o współpracy w zakresie OZE. Na umowie może skorzystać zwłaszcza nasza branża geotermalna.{więcej}

Umowa, tzw. Memorandum of Understanding, została podpisana wczoraj we Wrocławiu podczas odbywającej się w ramach polskiej prezydencji w UE Nieformalnej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii przez islandzkiego ministra przemysłu, energetyki i turystyki Katrin Juliusdottir oraz ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Na współpracy z Islandią może zyskać zwłaszcza rozwój geotermii. Islandia to lider w wykorzystaniu energii geotermalnej. Z ogrzewania geotermalnego w tym kraju korzysta 90% domów. Islandczycy z geotermii produkują także prąd. Aż 27% energii elektrycznej generowanej w tym kraju pochodzi ze źródeł geotermalnych.

REKLAMA

 Umowa z Polską jest bardzo ważna, bo chcemy być w bliskim kontakcie ze wszystkimi, którzy wykorzystują energię geotermalną, szczególnie jeśli chodzi o kontakty naukowców, pracujących nad jej wykorzystaniem. Warunki w każdym kraju są inne, więc dla naszych naukowców jest bardzo ważne zdobycie doświadczeń z innych części świata, bo jest jeszcze wiele sposobów na eksploatację tego źródła – Polska Agencja Prasowa cytuje islandzką minister.

REKLAMA

Z kolei minister Pawlak podkreślił potrzebę rozwijania „niekonwencjonalnych źródeł energii” w sytuacji drożejących cen ropy naftowej. Wicepremier polskiego rządu zaznaczył też, że Polska dysponuje dużymi, ale jeszcze niewykorzystanymi zasobami geotermalnymi. Szef resortu gospodarki wskazał, że kluczowe dla rozwoju tej dziedziny OZE jest, obok aspektów geologicznych i technicznych, finansowanie projektów geotermalnych. Za dobre przykłady wykorzystania geotermii w naszym kraju Pawlak podał Zakopane i Mszczonów k. Warszawy, przy czym dodał też, że w Polsce są przykłady „porażek” w wykorzystaniu źródeł geotermalnych.

Potencjal wykorzystywanych obecnie na całym świecie źródeł geotermalnych szacuje się na 10,7 GWe. Energię elektryczną z geotermii produkuje się w 24 krajach, a liderami w tym zakresie są Stany Zjednoczone, Filipiny, Indonezja, Meksyk, Włochy, Nowa Zelandia i Islandia. Globalny potencjał źródeł geotermalnych wykorzystywanych do produkcji energii cieplnej wynosi prawie 30 GW.

W Polsce potencjał geotermii szacowany jest na poziomie 1512 PJ/rok. Jego pełne wykorzystanie pozwoliłoby – zdaniem Polskiej Geotermalnej Asocjacji – na zaspokojenie ok. 30% krajowego zapotrzebowania na ciepło. PGA szacuje, że na terenie naszego kraju jest ok. 6600 km2 wód geotermalnych, których temperatura to 27-125 st. Celsjusza. Na terenach, na których z powodzeniem można genergować energię z geotermii, leżą m.in. Warszawa, Poznań, Szczecin, Łódź czy Toruń.

Energię cieplną z geotermii w naszyk kraju produkuje się na południu kraju m.in. w Bańskiej Niżnej, Klikuszowej czy Słomnikach, a także w Polsce Centralnej (Lasek, Mszczonów, Uniejów) i na Pomorzu Zachodnim (Czarników, Stargard Szczeciński, Pyrzyce).


D.Ł.