Zielony fundusz, czyli 100 mld dol. rocznie na inwestycje proklimatyczne

Zielony fundusz, czyli 100 mld dol. rocznie na inwestycje proklimatyczne
Marcin Korolec. Źródło: Newseria

{więcej}Już za kilka dni w Warszawie rozpocznie się konferencja klimatyczna ONZ COP-19, podczas której mogą zapaść decyzje w kwestii tzw. zielonego funduszu, z którego środki mają finansować projekty proklimatyczne w państwach rozwijających się. Zielony fundusz – tak, nowe cele redukcji emisji CO2 – nie. To stanowisko polskiego rządu przed zaczynającą się w przyszłym miesiącu warszawską konferencją ONZ. 

Cytowany przez Polską Agencję Prasową minister środowiska Marcin Korolec, który wziął udział w zakończonej w piątek konferencji PreCOP poprzedzającej warszawski szczyt COP-19, poinformował, że ważnym elementem konferencji klimatycznej COP-19 będzie dyskusja na temat finansowania ekologicznych przedsięwzięć. Podczas ostatniej konferencji klimatycznej ONZ, która odbyła się w Kopenhadze, przyjęto założenia tzw. zielonego funduszu, który miałby uczestniczyć w finansowaniu przedsięwzięć proklimatycznych w państwach rozwijających się i który byłby finansowany przez państwa rozwinięte co roku kwotą 100 mld dolarów. Jak na razie nie wdrożono jeszcze mechanizmów funduszu. 

– Moim zdaniem powinno się odpolitycznić te dyskusje i zachować charakter finansowy. Państwa rozwinięte wyraźnie mówią, że jeśli nie będzie to sprawna instytucja finansowa, to nie będą wpłacać pieniędzy – PAP cytuje Beatę Jaczewską zasiadającą w zarządzie zielonego funduszu. 

REKLAMA
REKLAMA

Przed konferencją klimatyczną ONZ, która rozpocznie się za kilka dni w Warszawie, Polska potrzymuje swoją strategię w kwestii klimatu. Minister środowiska Marcin Korolec powiedział podczas spotkania PreCOP poprzedzającego konferencję, że przyjęcie obligatoryjnych celów redukcji emisji CO2 wprowadzi „dodatkowy zamęt”.

– Łatwych rozwiązań i łatwych pomysłów nie będzie” – uważa Korolec. „Część państw twierdzi, że powinniśmy pokazać nasze cele redukcyjne, ale musimy przede wszystkim wypracować zasady i reguły tej nowej umowy. Dzisiaj przedstawianie samych celów redukcyjnych mogłoby wprowadzić dodatkowy zamęt – nie wiemy, ile czasu taka umowa będzie obowiązywać (…) Inaczej wygląda umowa na czas nieokreślony, a inaczej, kiedy będzie obowiązywać np. 10 lat – Polska Agencja Prasowa cytuje Marcina Korolca. 

Warszawski szczyt COP-19 odbędzie się w dniach 11 – 22 listopada. Podobną imprezę nasz kraj organizował w 2008 r. w Poznaniu. W poznańskim szczycie klimatycznym ONZ wzięło udział 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich ONZ. 
gramwzielone.pl