Pierwsze województwo w Polsce zakazuje dotacji na kotły węglowe

Pierwsze województwo w Polsce zakazuje dotacji na kotły węglowe
Paweł Pacholec, flickr cc

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął przepisy, które zakazują dotowania z pieniędzy publicznych kotłów węglowych. Przyjęto też inne przepisy, które zmobilizują gminy do bardziej aktywnych działań antysmogowych. W tym wprowadzony zostanie obowiązek wykonania kontroli paleniska w czasie do 12 godzin od zgłoszenia. 

Wczoraj radni Sejmiku Województwa Małopolskiego przyjęli nowy Program Ochrony Powietrza. Wytycza on kierunek walki ze smogiem na najbliższe trzy lata.

Nowe przepisy zakładają wycofanie publicznych dotacji do kotłów węglowych już od 1 stycznia 2021 roku, a ponadto skrócenie do 12 godzin maksymalnego czasu na przeprowadzenie przez gminę kontroli interwencyjnej w odpowiedzi na zgłoszenie np. spalania odpadów, co ma być odpowiedzią na skargi mieszkańców, którzy musieli czekać na przeprowadzenie kontroli wiele dni, a nawet tygodni.

REKLAMA

Ponadto przewidziano otwarcie od stycznia 2021 w każdej gminie punktu dostępu do rządowego Programu Czyste Powietrze, oferującego dotacje do wymiany starych kotłów i pieców oraz powołanie najpóźniej do końca września 2021 w każdej gminie ekodoradców, którzy będą pomagać i doradzać mieszkańcom w wymianie kotłów i pieców emitujących zanieczyszczenia. 

Efektem nowych przepisów ma być także zwiększenie częstotliwości akcji informacyjnych na temat obowiązku wymiany do końca 2022 roku tzw. kopciuchów, czyli kotłów na węgiel i drewno emitujących duże ilości zanieczyszczeń. Gminy będą musiały co pół roku wysyłać taką informację do mieszkańców.

W Małopolsce wejdzie ponadto w życie zakaz użytkowania kominków przy wysokich stężeniach pyłu, czyli przekroczeniu poziomu dopuszczalnego 50 ug/m3 średniodobowo, z wyłączeniem sytuacji, w których kominek nie stanowi jedynego źródła ciepła. 

Ostatnie dwa punkty powinny przełożyć się na zwiększenie wymiany „kopciuchów”, czyli pozaklasowych kotłów, emitujących duże ilości zanieczyszczeń. Uchwała antysmogowa dla Małopolski zobowiązuje do ich wymiany do końca 2022 roku.

Według szacunków, na które powołuje się Polski Alarm Smogowy, na terenie Małopolski pozostało jeszcze około 300 tysięcy takich kotłów, a w 2019 r. wymieniono zaledwie 20 tysięcy.

REKLAMA

Kontrola do 12 godzin

Poprawki do Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego zostały przyjęte 31 głosami „za”, tylko jeden radny był przeciwko, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Jak komentuje Polski Alarm Smogowy, przyjmując nowe przepisy, małopolscy radni nie ugięli się pod naciskami lobby węglowego, producentów urządzeń grzewczych oraz niektórych gmin.

– Gratulujemy radnym Sejmiku odpowiedzialności. Doceniamy tę decyzję, zwłaszcza w obliczu intensywnych zabiegów lobbujących za osłabieniem zapisów POP. Wycofanie zgody na dotowanie węgla pokazuje zmianę podejścia nie tylko radnych Sejmiku, ale i obywateli do akceptowalnej metody ogrzewania domów. Mamy przede wszystkim nadzieję, że dzięki nowym regulacjom gminy znacznie bardziej zaangażują się w walkę ze smogiem i wreszcie wzrośnie tempo wymiany „kopciuchów” w naszym województwie – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego

Lider Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla wagę przepisu mówiącego, że gminy będą musiały zapewnić kontrolę paleniska w przeciągu 12 godzin od zgłoszenia.

– Do tej pory mieszkańcy gmin, gdzie nie ma straży gminnych, czekali na takie interwencje tygodniami. Liczymy na to, że przepisy te znacznie ukrócą proceder spalania odpadów – dodaje Guła.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.