Rząd szykuje dotacje na modernizację energetyczną budynków wielorodzinnych

Rząd szykuje dotacje na modernizację energetyczną budynków wielorodzinnych
Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Klimatu

Minister klimatu Michał Kurtyka ogłosił rozpoczęcie prac nad pilotażowym programem, który obejmie dofinansowanie zarówno termomodernizacji, jak i wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. W programie będzie można pozyskać dotacje m.in. na pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne.

Dotychczas rządowe dofinansowanie na termomodernizację czy wymianę domowych źródeł ciepła, udostępniane choćby w formie dotacji z programu Czyste Powietrze, było adresowane do właścicieli domów jednorodzinnych i brakowało podobnych instrumentów, z których mogliby skorzystać mieszkańcy domów wielorodzinnych. Ma to zmienić program, nad którym prace rozpoczyna Ministerstwo Klimatu.

Minister klimatu Michał Kurtyka wczoraj ogłosił rozpoczęcie prac nad pilotażowym programem, który obejmie dofinansowanie zarówno termomodernizacji, jak i wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych.

REKLAMA

Wsparcie ma być udostępniane w formie dotacji i obejmie inwestycje w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 7 lokali.

Dotacje będzie można przeznaczyć na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, a także na termomodernizację budynków. Warunkiem otrzymania dofinansowania ma być likwidacja starego pieca oraz przeprowadzenie termomodernizacji obejmującej zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej.

Program będzie wdrażany przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a jego beneficjentem będą mogły zostać osoby fizyczne – właściciel lub współwłaściciel lokali w budynku wielorodzinnym.

Podobnie jak w programie Czyste Powietrze wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodu. Dla podstawowego poziomu dofinansowania wnioskodawcy – do 100 000 zł – maksymalna kwota dotacji wyniesie do 20 tys. zł na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych; do 25 tys. zł na zakup i montaż pompy ciepła powietrze/woda lub gruntowej i dla zadań termomodernizacyjnych; a także do 10 tys. w przypadku wykonania samych zadań termomodernizacyjnych bez wymiany źródła ciepła.

REKLAMA

Dla podwyższonego poziomu dofinansowania – dla gospodarstw wieloosobowych posiadających dochody miesięczne do 1400 zł netto na osobę lub dla gospodarstw jednoosobowych mających dochody miesięczne netto do 1960 zł maksymalna kwotę dotacji wyniesie do 32 tys. zł i może zostać przeznaczona na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych, a także do 15 tys. zł na wykonanie wyłącznie działań termomodernizacyjnych, bez wymiany źródła ciepła.

Dodatkowo, w przypadku likwidacji starego nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, możliwe będzie otrzymanie dotacji do 5 000 zł na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. W tym przypadku dotacja ma wynosić nie więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów.

Wiadomo, że jednym z województw, w których zostanie zrealizowany pilotaż nowego programu, będzie województwo zachodniopomorskie.

Ponadto w ubiegłym tygodniu minister Kurtyka zapowiedział uruchomienie podobnego instrumentu pilotażowo w wybranych gminach województwa śląskiego.

Według ministra Kurtyki program mógłby wystartować z początkiem przyszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.