Tak Rzeszów będzie walczył ze smogiem

Tak Rzeszów będzie walczył ze smogiem
Gauthier DELECROIX/flicr cc

Rzeszów podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienie dotyczące programu Stop Smog. W ramach programu w 27 jednorodzinnych budynkach mieszkalnych będą wymienione nieektywne źródła ciepła – tzw. kopciuchy  i zostanie poprawiona efektywność energetyczna.

Rzeszów to kolejny samorząd, który podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienie w sprawie współfinansowania przedsięwzięć antysmogowych w ramach programu Stop Smog. Fundusz przekaże ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów kwotę 987 tys. zł w formie zaliczki.

Walka ze smogiem

REKLAMA

Program Stop Smog obejmuje realizację w gospodarstwach domowych projektów polegających na: wymianie urządzeń lub systemów grzewczych na spełniające standardy niskoemisyjne; likwidacji urządzeń lub systemów grzewczych oraz przyłączaniu do sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej lub gazowej; likwidacji urządzeń lub systemów grzewczych oraz zapewnieniu budynkowi mieszkalnemu jednorodzinnemu dostępu do energii z zewnętrznej instalacji OZE, a także kompleksowej termomodernizacji budynku.

– Dzięki programowi Stop Smog wspieramy kolejny samorząd w walce o czyste powietrze. Tym razem środki na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków trafią do Rzeszowa. Działania te przyczynią się nie tylko poprawy stanu środowiska, ale też wpłyną na oszczędności w domowych budżetach – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

REKLAMA

Mniejsze koszty ogrzewania

Rzeszów ma znakomicie rozwiniętą infrastrukturę, którą budowaliśmy przez lata. Teraz musimy położyć jak największy nacisk na to, aby mieszkańcy oddychali czystym powietrzem – mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. – Dlatego interesują nas wszelkie rozwiązania, które temu sprzyjają. Inwestujemy w zieleń i ekologiczny transport miejski, wspólnie z miejskimi spółkami i naszymi jednostkami inwestujemy w fotowoltaikę oraz inne proekologiczne rozwiązania. Programy takie jak STOP SMOG są z kolei kierowane bezpośrednio do mieszkańców, którym możemy pomóc w finansowaniu ekologicznych zadań.

Jak zaznacza wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak, Stop Smog to kolejny program, który miasto będzie realizować, aby poprawić jakość powietrza. – Mieszkańcy, którzy do niego przystąpią, skorzystają także, obniżając w ten sposób swoje rachunki za energię. Domy, które im zmodernizujemy, będą bardziej efektywne energetycznie. Oznacza to, że będzie w nich cieplej, a koszty ogrzewania spadną – dodaje Kaźmierczak.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.