Krakowski Alarm Smogowy z tytułem Człowieka Roku Polskiej Ekologi

Krakowski Alarm Smogowy z tytułem Człowieka Roku Polskiej Ekologi
Fot. Krakowski Alarm Smogowy

Nagrodę Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2015 otrzymały wyjątkowo aż trzy osoby: Andrzej Guła, Anna Dworakowska oraz Ewa Lutomska  założyciele Krakowskiego Alarmu Smogowego inicjatywy podejmującej działania mające na celu poprawę jakości powietrza.

Początkowo działania Krakowskiego Alarmu Smogowego opierały się głównie na edukacji i uświadamianiu skali problemu zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Dość szybko jednak problem zaczął być dostrzegany także w innych miejscowościach, co pozwoliło na rozszerzenie działalności na całą Polskę.  Dzięki wsparciu KAS powstało kilkanaście lokalnych inicjatyw, angażujących osoby podejmujące działania zmierzające do zmiany dotychczasowej, dramatycznej sytuacji.

Uznajemy tę nagrodę za wyraz uznania dla wysiłku wielu osób, którym zależy na poprawie jakości powietrza, nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce – mówi Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego. – Przyjmujemy ją w imieniu wszystkich inicjatyw skupionych w Polskim Alarmie Smogowym. Chciałbym, by ich codzienny wysiłek i ciężka praca zostały docenione. Bez ich pomocy i zaangażowania walka ze smogiem w Polsce byłaby bardzo utrudniona.

REKLAMA

Nagroda – Tarcza Wojownika Gai – przyznawana jest każdego roku osobom uznanym za autorytety w dziedzinie ochrony środowiska w konkursie na Człowieka Roku Polskiej Ekologii. W tym roku z uwagi na wspólne zasługi na rzecz ochrony środowiska zostały nagrodzone aż trzy osoby z jednej organizacji. Każda z nich podejmowała bowiem indywidualny wysiłek dla wspólnego dobra, jakim jest czyste powietrze.

To budujące, że nasze wysiłki zostały dostrzeżone i nagrodzone. Nie spoczniemy jednak na laurach i z determinacją kontynuować będziemy walkę o czyste powietrze. Jeszcze wiele problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza pozostaje nierozwiązanych, więc dla nas ta droga dopiero się zaczęła – zapewnia Ewa Lutomska, współzałożycielka Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Działania Polskiego Alarmu Smogowego wytyczają kierunek, w którym powinniśmy podążać – dodaje Anna Dworakowska, współzałożycielka Krakowskiego Alarmu Smogowego. – W dniu dzisiejszym wystosowaliśmy list otwarty do polskiego rządu, w którym zwracamy uwagę na konieczność wprowadzenia nowych regulacji: norm jakości węgla i standardów emisyjnych dla kotłów. Niezbędne są także przepisy pozwalające na ograniczenie ruchu samochodowego w miastach: wprowadzenie stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, uwolnienie opłat za parkowanie oraz uszczelnienie kontroli pojazdów pod względem emisji spalin.

To już 15. edycja konkursu organizowanego przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej. W poprzednich latach nagrodę otrzymali m.in. Wojciech Gąsienica-Byrcyn, Adam Wajrak, Jacek Bożek, Mira Stanisławska-Meysztowicz oraz Radosław Gawlik.

W kapitule nagrody zasiadają: Jacek Bożek, Wojciech Gąsienica-Byrcyn, Piotr Gliński, Grażyna Hodun, Anna Kalinowska, Sławomir Kuczmierowski, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Andrzej Kassenberg, Adam Wajrak, Bohdan Szymański, Radosław Gawlik, Ewa Smuk-Stratenwerth, Jarosław Pająkowski, Krzysztof Smolnicki, Grzegorz Wiśniewski.

REKLAMA

Krakowski Alarm Smogowy

Powstał w 2012 r. jako oddolny ruch na rzecz czystego powietrza. Początki działalności to głównie edukacja – uświadamianie mieszkańców, polityków oraz media o ogromnej skali problemu i negatywnym wpływie smogu na zdrowie. Do założycieli: Andrzeja, Anny i Ewy wkrótce dołączają inni krakowianie, w tym Jakub Jędrak oraz Magdalena Kozłowska, którzy do dziś stanowią trzon zespołu KAS. Inicjatywa zyskuje wsparcie tysięcy mieszkańców, w tym również lekarzy, artystów, przedsiębiorców, a także znanych krakowian jak: Krzysztof Globisz, Jan Klata, Robert Makłowicz, Jan Nowicki, Jerzy Ridan, Michał Rusinek, Grzegorz Turnau, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Kajetan Wolniewicz. Smog stacje się tematem numer jeden – mówią o nim media, mówią o nim politycy i decydenci. O problemie Krakowa dowiaduje się cała Polska.

Dzięki zaangażowaniu wielu wspaniałych ludzi, Kraków w 2013 r. przyjmuje pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową. W 2014 r. w plebiscycie organizowanym przez krakowską Gazetę Wyborczą uchwała ta zostaje uznana przez mieszkańców Krakowa za najważniejsze wydarzenie minionego 25-lecia, a KAS otrzymuje wyróżnienie Kapituły Nagrody Dziennikarzy Małopolskich jako „zjawisko roku”.

Krakowski Alarm Smogowy od kilku lat aktywnie zabiega o zmiany w prawie krajowym, które umożliwią rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Sukcesem skończyły się starania o zmiany w Prawie Ochrony Środowiska, dzięki którym samorządy mogą przyjmować uchwały antysmogowe.

Od 2015 r. działacze KAS współtworzą i koordynują Polski Alarm Smogowy – szybko rozwijający się ruch obywatelski działający w kilkunastu miejscowościach w Polsce, domagając się stanowczych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Mimo, że przez w ciągu ostatnich lat udało się zainicjować szeroką dyskusję o jakości powietrza w kraju, to do rozwiązania problemu smogu pozostaje jeszcze długa droga. Oddolna działalność alarmów smogowych budzi świadomość mieszkańców i polityków co do pilnej konieczności wdrażania strategii antysmogowych.

List otwarty Krakowskiego Alarmu Smogowego do premier Beaty Szydło (link)

Polski Alarm Smogowy