W Niemczech ruszy seryjna produkcja elektrolizerów AEM

W Niemczech ruszy seryjna produkcja elektrolizerów AEM
Enapter

Włoska firma Enapter uruchomi w Niemczech duży zakład, w którym będą produkowane elektrolizery mające wytwarzać tzw. zielony wodór. W przeciwieństwie do wielu firm, które rozwijając technologie elektrolizerów, stawiają na technologię membrany elektrolitowo-polimerowej (PEM), niemiecka firma chce produkować elektrolizery alkaliczne (AEM). Uruchomienie masowej produkcji ma przełożyć się na poprawę atrakcyjności ekonomicznej takich urządzeń.

Enapter powstał w 2017 roku, szybko prezentując elektrolizer działający w technologii AEM (Anion Exchange Membrane), która – jak zapewnia włoska firma – umożliwia produkcję relatywnie tanich, kompaktowych i modułowych elektrolizerów, mogących znaleźć zastosowanie np. w telekomunikacji, rolnictwie i budownictwie mieszkaniowym. 

Teraz Enapter wykonuje kolejny krok, ogłaszając plan uruchomienia fabryki elektrolizerów, która powstanie w Niemczech, w landzie Nadrenia Północna-Westfalia.

REKLAMA

Enapter zapewnia, że fabryka będzie mogła wytwarzać rocznie nawet 100 tysięcy elektrolizerów, które będą wykorzystywane do produkcji czystego wodoru.

Obecnie firma oferuje kolejną generację opracowanych przez siebie elektrolizerów oznaczonych jako EL 2.1, które mogą wytwarzać do 500 NL wodoru na godzinę, przy czym zapewniona ma być czystość wodoru na poziomie 99,9 proc. Rozmiary urządzenia wynoszą 480 × 594 × 310 mm, a jego waga sięga 55 kg.

Uruchomienie fabryki położonej w pobliżu miasta Münster ma nastąpić już na początku przyszłego roku i ma ona uzyskać w pełni operacyjny status, wraz z uruchomionym jednocześnie centrum R&D, w roku 2022. Inwestycja wykreuje prawie 300 miejsc pracy.

REKLAMA

Jak informuje włoska firma, o wyborze lokalizacji pod fabrykę zdecydowała możliwość zasilenia jej w całości produkowaną lokalnie energią ze źródeł odnawialnych.

Enapter zapewnia, że uruchomienie fabryki i wygenerowane korzyści skali przybliżą produkowany za pomocą elektrolizerów AEM zielony wodór do osiągnięcia równowagi kosztowej w porównaniu do wodoru, którego produkcji towarzyszą emisje CO2.

Dodatkowo producent elektrolizerów zapowiedział rozbudowę swojego pierwszego zakładu produkcyjnego, który znajduje się w mieście Pisa we Włoszech.

Elektrolizery AEM nie są nową technologią i już sprawdziły się na rynku. Takie urządzenia mają być już stosowane od około 10 lat, a sam Enapter sprzedał swoje elektrolizery już do ponad 30 krajów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.