Największy producent paneli PV zdobywa duży kontrakt wodorowy

Największy producent paneli PV zdobywa duży kontrakt wodorowy
fot. LONGi

To będzie największa instalacja wytwarzania ekologicznego wodoru w Chinach. Oferta firmy LONGi Hydrogen, związanej z największym producentem paneli fotowoltaicznych na świecie – LONGi, został wybrana przez chiński państwowy koncern naftowy Sinopec.

Sinopek, gigant naftowy w Chinach, w ramach projektu Sinopec Green Hydrogen Demonstration wybrał zaproponowaną przez LONGi Hydrogen instalację wodorową, która ma zapewnić produkcję 20 tys. ton zielonego wodoru rocznie.

LONGi Green Energy to chiński holding, który istnieje od 2000 roku i który do tej pory skupiał się na produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych. Rok temu zarejestrował nową spółkę – LONGi Hydrogen – która działa w obszarze technologii wodorowych.

REKLAMA

Teraz LONGi Hydrogen ogłosił pozyskanie kontraktu na ogromną instalację produkującą zielony wodór. W tym celu dostarczone zostanie urządzenie o nazwie LONGi ALK do prowadzenia elektrolizy na dużą skalę.

LONGi Hydrogen zainwestuje w projekt około 3 mld yuanów (1,95 mld zł). Obejmie on budowę nowej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 300 MW oraz zakładu elektrolizy, zasilanego energią z farmy PV. Instalacja ma wytwarzać 618 GWh zielonej energii elektrycznej i 20 tys. ton zielonego wodoru rocznie.

Ma to być największy na świecie projekt wodorowy.

Dekarbonizacja chińskiej gospodarki

Zakład produkcji wodoru ma być oddany do użytku w czerwcu 2023 roku. Według szacunków jego działanie pozwoli chińskiemu przemysłowi naftowemu i gazowemu obniżyć roczną emisję CO2 o 485 tys. ton.

REKLAMA

Elektrolizer został zaprojektowany pod kątem uzyskania jak najlepszych parametrów w zakresie zużycia energii i rozmiarów instalacji, która ma wpływ na koszty systemu. Jak podaje producent, czas odpowiedzi systemu na obciążenie jest mierzony w milisekundach, a sprzęt jest kompatybilny z zasilaczami IGBT, dzięki czemu można go wykorzystać do wielkoskalowego wytwarzania wodoru z OZE.

Inwestycje w badania i rozwój  

Grupa LONGi zamierza zwiększać wydatki na badania i rozwój, żeby oferować kolejne innowacje technologiczne. 

W wywiadzie dla „PV Magazine” Li Zhenguo, założyciel i dyrektor generalny LONGi, podkreślił, że energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych w połączeniu z produkcją wodoru to najlepsze rozwiązanie dla osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Za istotny czynnik rozwoju tej technologii uznaje obniżenie kosztów fotowoltaiki.

Według słów Li Zhenguo obecnie spółka LONGi Hydrogen tworzy zespoły technologiczne, operacyjne i marketingowe w celu rozwoju i sprzedaży urządzeń do wytwarzania zielonego wodoru na dużą skalę. Firma opracowała pięcioletnią strategię rozwoju swojego biznesu wodorowego.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.