Tauron prosi o zgodę na przejęcie farm wiatrowych o mocy 200 MW

Tauron prosi o zgodę na przejęcie farm wiatrowych o mocy 200 MW
Tauron

Zgodnie z założeniami ogłoszonej niedawno strategii Tauron chce zwiększyć do 65 proc. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w swoim miksie wytwórczym. Pierwszą inwestycją w tym kierunku może być przejęcie farm wiatrowych o mocy 200 MW od swojego byłego klienta, który teraz domaga się od Taurona odszkodowania za zerwanie umów.

O wypowiedzeniu przez Tauron Sprzedaż długoterminowych umów na zakup praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych informowano raportem bieżącym z 28 lutego 2017 r.

W ten sposób Tauron chciał zmniejszyć koszty realizacji tzw. obowiązku OZE w sytuacji, gdy ceny certyfikatów na rynku były znacznie niższe od cen uwzględnionych w wieloletnich umowach ze spółkami z grupy in.ventus.

REKLAMA

Z powodu zerwania umów na zakup zielonych certyfikatów od spółek zarządzających farmami wiatrowymi w grupie in.ventus obecnie zapłaty odszkodowania domaga się HSH Nordbank AG.

Nordbank ma dochodzić roszczeń wynikających z nabycia w drodze przelewu wierzytelności przysługujących spółkom grupy in.ventus: in.ventus sp. z o.o. EW Dobrzyń sp.k., in.ventus sp. z o.o. INO 1 sp.k., a także in.ventus sp. z o.o. EW Gołdap sp.k.

Mimo sporu z Tauronem grupa in.ventus w ubiegłym roku rozpoczęła rozmowy z tym koncernem energetycznym na temat sprzedaży farm wiatrowych o mocy 200 MW, które mają być zlokalizowane w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskima – w tym chodzi o farmy wiatrowe objęte roszczeniami Nordbank.

Teraz Tauron złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie kontroli nad spółkami in.ventus, do których należą te farmy wiatrowe.

Wiadomo, że Tauron miałby przejąć kontrolę nad farmami wiatrowymi za pośrednictwem specjalnie powołanej do tego celu spółki celowej TEC1.

REKLAMA

Ewentualna transakcja wpisze się w nową strategię Taurona, która zakłada zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym.

Na razie w ramach portfela źródeł odnawialnych Tauron eksploatuje należące do spółki Tauron Ekoenergia 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW. 

Na aktywa wiatrowe spółki Tauron Ekoenergia składają się farmy Zagórze w woj. zachodniopomorskim (30 MW), Wicko w woj. pomorskim (40 MW), Marszewo w woj. zachodniopomorskim (100 MW) oraz Lipniki w woj. opolskim (30,75 MW).

Tymczasem w ramach nowej strategii Taurona, do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie o mocy 900 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych. 

Inwestycje w OZE, wyceniane łącznie na około 5-6 mld zł, z udziałem kapitałowym na poziomie około 20 proc., Tauron chce finansować z partnerami kapitałowymi oraz przy pomocy długu.

Rozważany jest rozwój projektów w różnych modelach biznesowych, w tym poprzez utworzenie funduszu infrastrukturalnego, który dzięki pozyskaniu partnerów finansowych może umożliwić realizację inwestycji z udziałem Taurona na poziomie około 20 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.