PAN: media nierzetelnie informują o zmianach klimatu

– Media chętnie poruszają ostatnio temat zmian klimatu. Niestety nie zawsze w sposób rzetelny. W trosce o jakość debaty publicznej oraz rzetelne edukowanie społeczeństwa apelujemy do dziennikarzy o posługiwanie się aktualnymi i wiarygodnymi informacjami – czytamy w komunikacie wydanym przez Polską Akademię Nauk.
Polska Akademia Nauk podkreśla „w sposób oficjalny i jednoznaczny”, że to działalność człowieka jest przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu i że „nauka ma na to niezbite dowody”.
Jak zaznacza PAN, taki komunikat został wydany „w trosce o jakość debaty publicznej”.
Eksperci PAN podkreślają, że ziemia ulega szybkiemu ociepleniu, a już obecnie średnia temperatura jest o 1 stopień Celsjusza wyższa w porównaniu z czasem sprzed gwałtownego rozwoju przemysłu.
Przyczyną takiego zjawiska jest emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka i jest to główny czynnik wywołujący zmiany klimatu. Wiele ze spowodowanych w ten sposób zmian już dziś ma negatywny wpływ na społeczeństwo i może pogłębić problemy społeczne.
PAN zaznacza, że wciąż istnieje szansa na uniknięcie totalnego kryzysu klimatycznego, jednak wraz z upływem czasu bardzo szybko się zmniejsza.
– Obecnie dysponujemy niepodważalnymi dowodami naukowymi na następujące zjawiska. Jeśli szansa ta całkiem przepadnie, rozwój ludzkości zostanie udaremniony, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się naszym przekleństwem – czytamy w komunikacie Polskie Akademii Nauk.
Powyższy cytat pochodzi ze wspólnej deklaracji Polskiej Akademii Nauk, Papieskiej Akademii Nauk oraz Narodowego Centrum Badań Naukowych, przyjętej 10 grudnia 2018 roku podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.
W maju 2018 roku swoje stanowisko przyjął też Komitet Geofizyki PAN. Również ten dokument wskazuje, że narastający wzrost średniej temperatury Ziemi jest powiązany z emisją gazów cieplarnianych i może się okazać katastrofalny dla różnych aspektów życia i działania ludzkości.
Polska Akademia Nauk podkreśla, że przeciwdziałanie tym zagrożeniom wymaga solidarnej współpracy w skali globalnej. Chodzi m.in. o redukcję emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności węglowej w skali planety przed końcem XXI wieku.
PAN dodaje, że jego członkowie są aktywni w wielu gremiach naukowych badających zmiany klimatyczne. Przykładem jest raport z ubiegłego miesiąca zrealizowany w ramach międzynarodowej grupy roboczej EASAC. Eksperci przeanalizowali w nim zależności między zmianami klimatycznymi a zdrowiem Europejczyków.
W tym raporcie czytamy, że około 350 tys. zgonów rocznie w Unii Europejskiej można przypisać zanieczyszczeniu powietrza atmosferycznego przez spalanie paliw kopalnych. Raport w j. angielskim jest dostępny pod tym linkiem, a jego streszczenie w j. polskim można przeczytać tutaj.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.