Polska megaładowarka w Hamburgu

Polska megaładowarka w Hamburgu
Ekoenergetyka-Polska

Wyprodukowana w Zielonej Górze stacja ładowania autobusów elektrycznych o mocy 1,2 MW została dostarczona do Hamburga i obecnie trwają prace nad jej uruchomieniem. Zielonogórska firma Ekoenergetyka-Polska obecnie finalizuje też m.in. ogromne zamówienie na 90 stacji ładowania, które trafiły do Paryża.

W zeszłym roku Ekoenergetyka-Polska podpisała umowę z jednym z największych operatorów transportu publicznego w Niemczech – firmą Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein.

Umowa przewiduje dostarczenie stacji ładowania autobusów elektrycznych o łącznej mocy ponad 7 MW, a wdrożenie infrastruktury ładowania to jeden z etapów ambitnego planu całkowitej elektryfikacji taboru w Hamburgu do 2030 r.

REKLAMA

Pierwszym krokiem realizacji tej umowy była produkcja stacji o mocy 1,2 MW. Pod koniec marca Ekoenergetyka-Polska informowała o pomyślnym zakończeniu wewnętrznych testów umieszczonej w betonowej obudowie ładowarki ważącej 30 ton.

Następnie stacja została załadowana dźwigami i dostarczona specjalnym transportem gabarytowym do Hamburga, a po posadowieniu na fundamentach i pracach montażowych została podłączona do trafostacji.

Na rekordową moc 1,2 MW składają się cztery bloki o mocy 300 kW, z których każdy może ładować 4 autobusy jednocześnie.

REKLAMA

Aby móc w tym samym czasie ładować 16 autobusów, konieczne było zainstalowanie i podłączenie specjalnie zaprojektowanych satelitek. Ten etap został już ukończony – a 8 czerwonych dystrybutorów z logo Ekoenergetyki-Polska stoi już na placu zajezdni w Hamburgu.

Polski producent informuje, że gdy roboty budowlane w zajezdni zostaną ukończone, przeprowadzi pierwsze testy ładowarek z autobusami elektrycznymi operatora. Po przejściu testów i odbiorach technicznych stacja zostanie oficjalnie uruchomiona i pierwsze autobusy zasilane infrastrukturą od Ekoenergetyki wyjadą na ulice Hamburga.

Dostawa kolejnych megastacjii o mocy 1,2 MW dla Hamburga jest planowana na wrzesień br. oraz na przyszły rok.

W tym tygodniu Ekoenergetyka-Polska sfinalizowała ponadto dostawy 90 stacji ładowania autobusów elektrycznych, które zamówił operator transportu publicznego z Paryża, firma RATP. Moc ładowarek dostarczonych do stolicy Francji wynosi po 100 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.