Axpo kupi energię z niesubsydiowanej farmy PV w Niemczech

Działająca m.in. na polskim rynku energetycznym firma Axpo podpisała umowę na zakup energii z jednej z pierwszych w Niemczech niesubsydiowanych farm fotowoltaicznych.
Niemiecki rynek fotowoltaiczny, którego rozwój napędzał wcześniej system taryf gwarantowanych, zastąpiony kilka lat temu systemem aukcyjnym, zaczyna wchodzić w kolejny etap rozwoju, który będzie charakteryzować się niezależnością od publicznych gwarancji sprzedaży energii.
Rozwój elektrowni fotowoltaicznych poza rządowymi mechanizmami wsparcia powinny umożliwić komercyjne, długookresowe umowy na sprzedaż energii (Power Purchase Agreement, PPA), które zagwarantują inwestorom i bankom określony poziom przychodów, mitygując ryzyko związane ze spadkiem rynkowych cen energii.
Działająca na europejskim rynku energetycznym spółka Axpo, która specjalizuje się w obrocie energią, już wcześniej podpisała pierwsze tego rodzaju umowy na odbiór energii z farm fotowoltaicznych, które powstaną na Półwyspie Iberyjskim, a teraz pierwszą umowę PPA na energię z fotowoltaiki podpisał niemiecki oddział Axpo.
Axpo będzie kupować energię z niesubsydiowanej farmy fotowoltaicznej o mocy 1,5 MW, która powstała w tym miesiącu w Bawarii i która ma produkować w skali roku około 1,75 GWh energii elektrycznej.
Inwestor, firma SAEC, dzięki współpracy z Axpo zagwarantowała sobie stałą, niepodaną do publicznej wiadomości cenę na całość produkowanej energii na okres 5 lat.
Inwestorzy działający na niemieckim rynku fotowoltaicznym szykują już dużo większe projekty farm fotowoltaicznych, które mają funkcjonować poza rządowymi mechanizmami wsparcia.
Wywodząca się z Bawarii firma BayWa buduje niesubsydiowaną farmę fotowoltaiczną, która powstaje w Stralsund nad Morzem Bałtyckim i której moc wyniesie 8,8 MW.
Plany budowy jeszcze większej niesubsydiowanej elektrowni fotowoltaicznej o mocy aż 175 MW, która miałaby powstać koło Berlina, ma niemiecki koncern energetyczny ENBW.
Na wejście rynku fotowoltaicznego w nowy etap rozwoju, nieuzależniony od subsydiów i rządowych gwarancji sprzedaży energii, szykuje się już niemiecki rynek finansowy.
W przypadku projektów fotowoltaicznych, dla których w Niemczech zabezpieczono 20-letnie gwarancje sprzedaży energii po cenach zaoferowanych w aukcjach, banki mają pewniejsze podstawy do sfinansowania takich inwestycji.
Natomiast z większym ryzykiem związane są inwestycje mające funkcjonować poza publicznymi gwarancjami sprzedaży energii. W tym przypadku podstawą do przyznania kredytu może być zabezpieczenie przychodów z przyszłej produkcji energii dzięki umowie PPA.
Ostatnio pierwszy niemiecki bank zaproponował produkt przeznaczony dla inwestorów, którzy chcą inwestować w naziemne farmy fotowoltaiczne, bazując na takim, rynkowym modelu biznesowym.
Z finansowania zaoferowanego przez Umweltbank będą mogli skorzystać inwestorzy, którym uda się zabezpieczyć komercyjne umowy na sprzedaż energii po stałej cenie na okres przynajmniej 5 lat. Warunkiem ma być ponadto odbiorca energii, który zostanie uznany przez bank jako wiarygodny.
W takim przypadku niemiecki bank będzie skłonny sfinansować inwestycję w PV z okresem spłaty kredytu sięgającym nawet 25 lat.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.