Minister klimatu: nie możemy unikać odpowiedzialności za planetę

Minister klimatu: nie możemy unikać odpowiedzialności za planetę
Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Energii

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd, w którym będzie funkcjonować Ministerstwo Klimatu kierowane przez Michała Kurtykę. Nie do końca znany jest jeszcze zakres obowiązków nowego ministerstwa. Nie wiadomo np. jakie „energetyczne” departamenty przejmie ten resort, jednak wiadomo, jaki jest stosunek nowego ministra do kwestii zmian klimatu. 

wywiadzie dla RMF FM Michał Kurtyka podkreślił, że utworzenie Ministerstwa Klimatu oznacza nadanie przez rząd priorytetu kwestiom związanym ze zmianami klimatycznymi.

– My mamy przed sobą potężną zmianę cywilizacyjną, jeżeli chodzi o nasz stosunek wobec zasobów naszej planety. Dotychczasowy  sposób rozwoju, jaki był prowadzony, był bardzo intensywny. Myśmy bardzo lekką ręką gospodarzyli zasobami planety, czy to chodzi o wodę, czy to chodzi o kopaliny, czy to chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Natomiast dzisiaj rośnie świadomość, że ten przyszły rozwój nie jest możliwy.  W tym kontekście ja postrzegam rolę ministerstwa klimatu, jako absolutnie centralną. Podniesienie jakości naszego życia jest w DNA Ministerstwa Klimatu. Jesteśmy tym ministerstwem, który jest bardzo blisko wyzwań prawdziwego, każdego człowieka – tak nowy minister na antenie RMF FM odniósł się do kwestii zmian klimatu.

REKLAMA

– My jako Polska jesteśmy częścią międzynarodowego panelu do spraw zmian klimatycznych. I tam naukowcy z całego świata opracowali taki raport, w którym dokładnie pokazują wpływ człowieka na te zmiany. W związku z tym, nie możemy unikać naszej odpowiedzialności jeżeli chodzi o naszą planetę – stwierdził. 

Michał Kurtyka mówił też o problemie smogu, wiążąc go z „dziedzictwem, z którym startujemy”.

– Przypomnijmy, że problematyka smogu to nie jest rzecz, która pojawiła się „deus ex machina” przed rokiem, przed dwoma miesiącami. To jest pewne dziedzictwo przeszłości, pewnego zaniedbania, które charakteryzowało komunizm – ocenił w wywiadzie dla RMF FM.

Kim jest nowy minister?

REKLAMA

Michał Kurtyka jest absolwentem paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą w zakresie optyki kwantowej, znajdującego się pod Waszyngtonem National Institute of Standards and Technologies, gdzie pracował pod przewodnictwem laureata nagrody Nobla z fizyki Williama D. Phillips’a. W trakcie studiów specjalizował się również w ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji rynku pod przewodnictwem profesora Jean Tirole, laureata nagrody Nobla z ekonomii w 2014 r. W obszarze ekonomii międzynarodowej studiował na uniwersytecie w Louvain La Neuve oraz uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Warszawskim. Był wykładowcą w zakresie zarządzania zmianą, ekonomii, organizacji rynku i strategii przemysłowej na Uniwersytecie Warszawskim, Collegium Civitas oraz Oxford Programme On Modern Poland.

Jest współautorem koncepcji prowadzenia skutecznych zmian w przedsiębiorstwie, opisanej w książce „Zarządzanie zmianą. Od strategii do działania”, jak również autorem książki „Od restrukturyzacji do modernizacji. Opóźniona transformacja polskiego sektora elektroenergetycznego w latach 1990-2009”.

Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu. 

Jest autorem rządowego programu rozwoju elektromobilności w Polsce, opisanego po raz pierwszy jako koncepcja w książce napisanej w latach 2013-2015 wspólnie z prof. Leszkiem Jesieniem, pt. „New Electricity and New Cars”. Pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Sterującego Programu Elektromobilności.

Od 1 stycznia 2016 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, gdzie był bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi. Do jego obowiązków należało również nadzorowanie udziału państwa w największych polskich przedsiębiorstwach energetycznych w sektorze naftowym i gazowym, takich jak Orlen, Lotos i PGNiG. Był pomysłodawcą „Planu Rozwoju Elektromobilności”, a następnie pilotował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, dzięki której te formy transportu będą mogły się dynamicznie rozwijać.

W ubiegłym roku objął stanowisko rządowego Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24 – szczytu klimatycznego ONZ w Polsce, a 2 grudnia 2018 r. został Prezydentem COP 24. Od lipca 2018 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.