Fotowoltaiczny aerator wspomoże pracę hodowców krewetek

Fotowoltaiczny aerator wspomoże pracę hodowców krewetek
źródło: its.ac.id

Badacze z Institut Teknologi Sepuluh Nopember (ITS) w Indonezji opracowali aerator napędzamy energią słoneczną. Urządzenie ma ułatwić pracę hodowców krewetek, a także poprawić jakość samych skorupiaków poprzez odpowiednie natlenienie wody. Projekt ma być w przyszłości rozwijany z wykorzystaniem rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT).

Tradycyjnie stosowane aeratory wymagają dostarczenia dużej ilości paliwa do zasilania, co potrafi znacząco podnieść koszt produkcji i zmniejszyć jej efektywność.

Badacze z Institut Teknologi Sepuluh Nopember (ITS), który działa w Surabai w Indonezji, opracowali aerator zasilany energią słoneczną za pośrednictwem modułu fotowoltaicznego o mocy 200 W. W skład zespołu badawczego wchodzi 23 studentów, a liderem grupy jest Putu Eka Widya Pratama – wykładowca z Katedry Inżynierii Oprzyrządowania.

REKLAMA

Urządzenie zainstalowano we wsi Gunung Anyar Tambak w pobliżu Surabai. Badacze liczą na to, że wraz z rozwojem energetyki odnawialnej ta okolica, w której hodowle krewetek prowadzone są na dużą skalę, stanie się wioską cyfrową.

Prosta budowa

Poza samym modułem PV w skład urządzenia wchodzą: rama aeratora pod montaż modułu, dwa ośmiołopatkowe wiosła, silnik napędzany prądem stałym PG45, boja utrzymująca urządzenie na powierzchni oraz skrzynka zabezpieczająca elementy, które nie mogą mieć kontaktu z wodą (m.in. akumulator i kontroler ładowania).

REKLAMA

Praca aeratora polega na ruchu obrotowym wioseł w celu wytworzenia pęcherzyków powietrza i natlenienia wody, w której hodowane są krewetki.

Aby włączyć urządzenie, wystarczy użyć przycisku zasilania na panelu skrzynki, który służy do aktywacji i dezaktywacji systemu. Silnik automatycznie rozpocznie obracanie wioseł napowietrzających wodę. Aerator będzie działał w ustalonych godzinach i minutach dzięki zainstalowanemu timerowi.

Sterowanie smartfonem

Naukowcy zwracają również uwagę na samą żywotność baterii, która może wynieść do 15 lat. Za jej wydłużoną pracę ma odpowiadać kontroler, który reguluje proces ładowania baterii i ma nie dopuszczać do jej nadmiernego przeładowywania, skracającego żywotność.

W przyszłości zespół Putu Eka Widya Pratamy ma zamiar wdrożyć rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy (IoT), aby unowocześnić aerator i umożliwić hodowcom zdalne sterowanie urządzeniem za pośrednictwem smartfonu bez potrzeby wychodzenia z domu.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.