Fotowoltaika do 500 kW bez pozwolenia na budowę i zmiany w cable poolingu. Co jeszcze planuje rząd?

Fotowoltaika do 500 kW bez pozwolenia na budowę i zmiany w cable poolingu. Co jeszcze planuje rząd?
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W ramach szerokich działań deregulacyjnych rząd przygotuje przepisy, które mają zmniejszyć biurokrację w sektorze energetycznym. Zostaną one zawarte w osobnym projekcie ustawy, w którym ma być uwzględnione m.in. zwiększenie mocy elektrowni fotowoltaicznych, na które nie będzie potrzebne uzyskanie pozwolenia na budowę.

Nowa inicjatywa legislacyjna dla sektora energetycznego to konsekwencja pomysłów deregulacji polskiego prawa, które zebrał zespół założony przez prezesa InPost Rafała Brzóskę. Zgłoszone pomysły są sukcesywnie procedowane przez rządowy zespół ds. deregulacji, który ma przygotować odpowiednie projekty ustaw. Szykowane przez rząd deregulacje mają objąć także sektor energetyczny. Jakich zmian możemy spodziewać się w przepisach dla energetyki? Poznaliśmy propozycje.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, „ze zgłaszanych przez stronę społeczną sygnałów przedstawionych w fiszkach deregulacyjnych wynika, że obowiązujące przepisy w nadmiernie rygorystyczny sposób regulują kwestie związane z komunikacją z odbiorcami energii elektrycznej, jak również warunki budowy jednostek odnawialnych źródeł energii”.

REKLAMA

Aby zmienić tę sytuację, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotuje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki. W projekcie oznaczonym numerem UDER29 mają się pojawić m.in. wskazane poniżej zmiany.

1. Uproszczenie rachunków za energię elektryczną

Rząd w ramach ustawy deregulacyjnej dla sektora energii chce uprościć rachunki za prąd dla gospodarstw domowych. Odbiorcy energii mają otrzymywać bardziej czytelną informację odnośnie do najważniejszych pozycji i całkowitej kwoty do zapłaty już na pierwszej stronie, będącej podsumowaniem najważniejszych elementów rachunku.

2. Zmiana podstawowej formy wymiany korespondencji

Autorzy przepisów deregulacyjnych chcą zmiany formy komunikacji prowadzonej między przedsiębiorstwami energetycznymi, odbiorcami, organami administracji publicznej oraz innymi podmiotami – na formę elektroniczną.

Jednocześnie nowe przepisy mają umożliwiać kontynuację korespondencji w formie papierowej na życzenie odbiorcy energii elektrycznej – w celu zabezpieczenia osób wykluczonych cyfrowo.

3. Cable pooling z magazynami energii

Projekt ustawy deregulacyjnej dla energetyki zakłada optymalizację wykorzystania istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej poprzez rozszerzenie formuły cable poolingu o możliwość wykorzystania magazynów energii.

Jak tłumaczą autorzy proponowanych zmian, to rozwiązanie pozwoli nie tylko na efektywniejsze wykorzystanie istniejących mocy przyłączeniowych, ale również na rozwój nowych inwestycji OZE bez konieczności budowy dodatkowej infrastruktury sieciowej. Dodatkowo dzięki możliwości łączenia różnych technologii, np. fotowoltaiki i energetyki wiatrowej z magazynami energii, możliwe stanie się lepsze zarządzanie nadwyżkami energii, co poprawi (spłaszczy) profile generacji energii w punktach przyłączenia instalacji wytwórczych OZE. To z kolei poprawi bezpieczeństwo pracy sieci i zarządzanie mocą przyłączeniową.

4. Zmniejszenie obciążeń dla producentów energii odnawialnej

Autorzy nowych rozwiązań planują zmniejszenie obowiązków administracyjnych dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW i nie większej niż 5 MW związanych z obowiązkiem uzyskania koncesji. Instalacje o takiej mocy mają zostać objęte obowiązkiem wpisu do rejestru – podobnie jak ma to miejsce w przypadku małych instalacji.

Wdrożenie zmian w tym zakresie będzie wymagało nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Dodatkowo ewentualnej aktualizacji będą wymagały akty wykonawcze w sprawie wzoru wniosku o wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji (art. 10 ust. 5 ustawy o odnawialnych źródłach energii) oraz obowiązku sprawozdawczego (art. 9 ustawy o odnawialnych źródłach energii). Nowe regulacje mają objąć procedowane w dniu wejścia w życie wnioski o uzyskanie koncesji.

REKLAMA

5. Fotowoltaika do 500 kW bez pozwolenia na budowę, ale nie każda

Kolejny pomysł, który ma się znaleźć w projekcie ustawy UDER29, to zwiększenie mocy, która umożliwia budowę instalacji fotowoltaicznej bez wymogu uzyskania pozwolenia na budowę (obecnie granica jest ustalona na 150 kW). Zwiększenie mocy fotowoltaiki realizowanej bez pozwolenia na budowę ze 150 kW do 500 kW ma być możliwe tylko wtedy, gdy instalacja będzie powstawać w celu zaspokojenia wyłącznie własnych potrzeb na energię elektryczną.

Obecny poziom 150 kW obowiązuje od połowy 2023 r., kiedy uchwalona została jedna z ostatnich nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wcześniej pozwolenie na budowę nie było konieczne w przypadku uruchomienia mikroinstalacji fotowoltaicznych, a więc instalacji należących do prosumentów, których moc nie przekracza 50 kW. Natomiast tamta nowelizacja podniosła próg zwolnienia – zapisany w art. 29 ustawy Prawo budowlane – do 150 kW i taki przepis obowiązuje do dzisiaj.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 29 ustawy Prawo budowlane nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu m.in.: „pomp ciepła, wolnostojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW – z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej”.

Co z innymi pomysłami?

Do zespołu deregulacyjnego powołanego przez Rafała Brzoskę wpłynęły także inne pomysły mające na celu m.in. przyspieszenie i zwiększenie transparentności procesu przyłączeniowego odnawialnych źródeł energii – także poprzez wprowadzenie obowiązku publikowania przez operatorów sieci interaktywnych map z bieżącymi zdolnościami przyłączeniowymi.

Na razie nie wiemy jeszcze, czy oprócz ww. rozwiązań w projekcie UDER29 pojawią się jeszcze inne zgłoszone pomysły.

Za przygotowanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki (UDER29) ma odpowiadać wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2025 r.

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.