Mapy dostępności przyłączeń dla OZE. Pierwszy operator publikuje dane

Inwestorzy realizujący projekty na polskim rynku energetyki odnawialnej skarżą się na coraz większe trudności z uzyskaniem przyłączenia do sieci. Problemem jest nie tylko brak miejsca na wpięcie nowych mocy OZE, ale też brak transparentności, jeśli chodzi o procedury skutkujące wydaniem warunków lub odmową przyłączenia. Jeden z krajowych operatorów sieci dystrybucyjnej postanowił wyjść tym problemom naprzeciw.
Enea Operator wprowadziła na swojej stronie internetowej www.operator.enea.pl nowe narzędzia wspierające inwestorów OZE – interaktywną mapę nasycenia sieci „zieloną energią” oraz mapę dostępności sieci. Jak tłumaczy operator sieci dystrybucyjnej w północno-zachodniej Polsce, ta inicjatywa ma na celu ułatwienie podejmowania decyzji inwestycyjnych dotyczących lokalizacji odnawialnych źródeł energii.
Udostępnione mapy mają w prosty sposób umożliwić sprawdzenie nasycenia sieci dystrybucyjnej instalacjami OZE oraz dostępności mocy przyłączeniowej na danym obszarze. Dane prezentowane są w czytelnej formie graficznej, co ułatwia analizę potencjału inwestycyjnego, zarówno obecnego, jak i przyszłego – dzięki uwzględnieniu potencjalnych wytwórców, którzy mają warunki przyłączenia, a jeszcze nie są przyłączeni do sieci spółki.
– Naszym celem jest zapewnienie inwestorom dostępu do rzetelnej i przejrzystej informacji, niezbędnej do podejmowania trafnych decyzji – zapewnia Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator.

Ponad 194 tys. wytwórców zielonej energii w sieci Enei
Enea Operator podkreśla, że jest jednym z najbardziej „zielonych” operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce pod względem potencjału przyłączonych instalacji OZE. Na koniec pierwszego kwartału 2025 r. do sieci spółki przyłączonych było ponad 194 tys. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ponad 7,4 GW, przy maksymalnym zapotrzebowaniu klientów wynoszącym w ubiegłym roku 3,6 GW. Wskaźnik aktywności w transformacji energetycznej, czyli stosunek zainstalowanej mocy OZE do maksymalnego zapotrzebowania, przekroczył wartość 2, a w niektórych powiatach z terenu Enei Operator – już 4,5, czyli poziom założony w strategii spółki w perspektywie do 2030 r.
Jak podkreśla spółka, w przypadku niektórych powiatów, gdzie Enea Operator ma swoją infrastrukturę sieciową, moc przyłączonych odnawialnych źródeł energii jest nawet ponad 10-krotnie większa, niż wynosi zapotrzebowanie odbiorców spółki.
Wprowadzenie do ustawy Prawa energetycznego obowiązków operatorów sieci w zakresie publikacji interaktywnych map z dostępnymi zdolnościami przyłączeniowymi był jednym z postulatów zgłoszonych do zespołu ds. deregulacji utworzonego przez prezesa InPostu Rafała Brzóskę.
Te kraje pokazały, jak ułatwić życie inwestorom
Eksperci zespołu Brzóski podkreślali, że przepisy zawarte w ustawie Prawo energetyczne nie rozwiązują problemu braku wiedzy o tym, gdzie są realne możliwości przyłączenia, co zmusza inwestorów do składania wniosków „w ciemno”. To generuje niepotrzebne koszty i blokuje rozwój nie tylko odnawialnych źródeł energii, ale także biznesu. Brak przejrzystości skutkuje nierównym traktowaniem wnioskodawców – jedni uzyskują zgodę, inni zostają odrzuceni bez jasnych powodów.
Zespół Brzóski zwrócił uwagę, że w Niemczech i Wielkiej Brytanii działają systemy umożliwiające dostęp do informacji o dostępnej mocy przyłączeniowej, a inwestorzy mają możliwość monitorowania procesów przyłączeniowych. W Hiszpanii funkcjonuje natomiast interaktywna, internetowa mapa pokazująca wolne miejsca przyłączeniowe. Zdaniem ekspertów Brzóski właśnie takie rozwiązanie powinno zostać powielone w Polsce.
Więcej na ten temat w artykule: Interaktywna mapa mocy przyłączeniowych i wpis do rejestru zamiast koncesji.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.