Szwecja znosi podatek od produkcji energii z PV

Szwedzkie władze zdecydowały o niemal całkowitym zniesieniu opodatkowania produkcji energii z większych systemów fotowoltaicznych. Co ciekawe, podatek został wprowadzony zaledwie w ubiegłym roku.
Podatek, który wprowadził szwedzki rząd, uderzył w firmy eksploatujące elektrownie fotowoltaiczne o mocy powyżej 255 kW. Produkcja energii z mniejszych instalacji nie jest opodatkowana.
Wysokość podatku naliczanego od każdej wyprodukowanej kilowatogodziny energii – także skonsumowanej przez właściciela instalacji – określono na 0,292 SEK/kWh. Licząc po bieżącym kursie NBP, to aż około 0,13 PLN/kWh.
Teraz jednak decyzją szwedzkich władz podatek zostanie zredukowany o 98 proc. Zmiany zostaną wprowadzone od 1 lipca 2017 r. Z całkowitym zniesieniem podatku Szwecja musi czekać na zgodę Komisji Europejskiej, a Sztokholm deklaruje, że chce wprowadzić korzystne dla producentów energii słonecznej zmiany tak szybko jak to możliwe.
Na razie udział fowoltaiki w szwedzkim miksie energii wynosi zaledwie 0,1 proc. – około 39 proc. ma energetyka wodna, a ok. 36 proc. energetyka jądrowa.
Cel Szwecji to przejście w całości na energię ze źródeł odnawialnych do roku 2040. Szwedzki regulator rynku energii szacuje, że osiągnięcie 100 proc. energii z OZE będzie wymagać zwiększenia udziału PV w krajowym miksie wytwarzania do ok. 5-10 proc.
Jak ocenił w jednej z wypowiedzi szwedzki premier Stefan Loefven przejście w całości na energię odnawialną jest „słuszne moralnie i sprytne ekonomicznie”.
red. gramwzielone.pl