URE kontroluje prosumentów. Pierwsi dostali kary finansowe

Urząd Regulacji Energetyki prowadzi kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych należących do prosumentów. To następstwo wcześniejszych inspekcji, które wśród prosumentów przeprowadził operator sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja.
Regulator krajowego rynku energetycznego prowadzi obecnie kilkanaście postępowań wobec prosumentów wskazanych przez spółkę Tauron Dystrybucja. W zeszłym roku ten operator systemu dystrybucyjnego sprawdzał podłączone do swojej sieci mikroinstalacje fotowoltaiczne. Należącą do prosumentów fotowoltaikę badano pod kątem możliwych przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy.
Co wykazały kontrole u prosumentów?
Przeprowadzone kontrole wykazały ponad 1,4 tys. nieprawidłowości w zakresie faktycznych parametrów mikroinstalacji należących do prosumentów. Stwierdzono m.in. kilkaset przekroczeń mocy zainstalowanej. Tauron informował, że w jednym z przypadków prosument użytkował instalację złożoną z 450 paneli, chociaż zgłosił przyłączenie tylko 53. Wykryto też kilkaset przypadków przekroczenia napięcia, niezgodnych zabezpieczeń przedlicznikowych, a także przypadki rozplombowanego układu pomiarowo-rozliczeniowego.
Kontrolom podlegały też magazyny energii należące do prosumentów przyłączonych do sieci Taurona. Chociaż skala tych kontroli była znacznie mniejsza niż w przypadku fotowoltaiki, to także tutaj wykryto kilkadziesiąt nieprawidłowości. Technicy Taurona zdiagnozowali m.in. sytuacje, w których magazyny wyprowadzały napięcie na sieć podczas symulacji zaniku napięcia. Wykryto też działalność magazynów, które nie zostały zgłoszone do operatora. Część urządzeń natomiast miała moc niezgodną z parametrem podanym w zgłoszeniu do zakładu energetycznego.
Regulator zaczął nakładać kary na prosumentów
Wyniki zeszłorocznych kontroli mikroinstalacji fotowoltaicznych i magazynów energii zostały skierowane do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Po otrzymaniu zgłoszeń od Taurona Dystrybucji regulator krajowego rynku energetycznego wszczął w tym zakresie postępowania.
Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Regulacji Energetyki, do końca maja br. URE wszczął 17 postępowań, które mogą skutkować nałożeniem kar pieniężnych na prosumentów. Wszystkie postępowania są związane z podejrzeniem ujawnienia nieprawidłowości polegającej na niepoinformowaniu spółki Tauron Dystrybucja o zmianie łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mikroinstalacji, co powinno nastąpić w terminie pięciu dni od takiej zmiany.
Rzeczniczka prasowa URE Magdalena Dąbrowska przekazała nam, że z kilkunastu prowadzonych postępowań wobec prosumentów przyłączonych do sieci Taurona trzy postępowania już zakończono.
W dwóch przypadkach URE nałożył na prosumentów kary w wysokości 1000 zł każda, natomiast w trzecim przypadku odstąpił od wymierzenia kary.
Kontrole mikroinstalacji URE prowadzi w przypadku klientów spółki dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja SA, natomiast wydaje się, że problem jest ogólnopolski, bo takie działania prosumentów wpływają na pogorszenie pracy sieci – komentuje Magdalena Dąbrowska.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Nie widzę podstawy prawnej w rękach URE do ,,prowadzenia kontroli” tj. uprawnień. URE od dawna nie panował nad rynkiem- stąd możliwe były nadużycia. Od takich działań jest Prokuratura, nie URE. Jednak podjęto się zadania bo przeciwnikiem jest obywatel.
@alladyn w sumie kontrole powinien przeprowadzać Tauron bo on jest stroną umowy – chodzi o sytuacje gdy w NM masz zgłoszone poniżej 10kWp i jedziesz po bandzie dostawiając razy kilka (odczyty z liczników są zdalne a rozliczenia i faktury generowane z systemu więc nikt tego nie sprawdza).
URE powinno sie zająć przepisami – tak aby promować magazynowanie energii! A sprzedaz energii z magazynu w godzinach szczytu powinna być extra promowana! A teraz zakłady traktują magazyn jako generator dodając A nie obejmuje moc zainstalowana – absurd!
Kluczowa jest moc przesyłana do sieci a nie moc w panelach. Prawidłowo to OSD powinien mieć pełną zdalną kontrolę nad przesyłem energii do sieci, niezależnie czy mówimy o samej PV czy połączonej z magazynem energii. Przy okazji zdalnego odczytu licznik mógłby otrzymywać informację o możliwej maksymalnej chwilowej mocy, jaką można przesłać do sieci. Wtedy falownik i magazyn poruszałyby się wyłącznie w ramach sztywno narzuconych limitów. Takie rozwiązanie pozwoliłoby też przy okazji na wskazywanie nadmiaru energii w sieci i zachęcanie użytkowników do zwiększonego poboru w zamian za zerowe stawki za energię, co kosztuje mniej niż płącenie gigantycznych odszkodowań za wyłączenia farm wiatrowych i PV.
URE to powinno kontrolowac Tauron. To skandal ,ze ludzie nie posiadajacy fotowoltaiki maja w ciagu dnia napiecia rzedu 260V w gniazdkach. Nie pomagaja zadne pisma i telefony na pogotowie energetyczne. Poza tym kto wymyslil idiotyzm, by brac pod uwage moc paneli fotowoltaicznych,a nie moc inwertera? Moge miec i 100 kwp paneli ,ale jak mam falownik 6 kw, to wiecej nie wysle do sieci.
Do Toto: zapewne nie czytałeś moich stwierdzeń z komentarza ,gdzie przeprowadzam dowód iż URE prowadzi działania bezprawne w ten sposób, że nie wykonuje obliga jakie narzuca mu Ustawa Prawo Energetyczne oraz Statut URE tj. nie równoważy interesu firm energetycznych i Odbiorców energii elektrycznej. URE stronniczo i jednostronnie udziela korzyści Spółkom energetycznym. Spółki Dystrybucji – długoterminowo- stracą na nasycaniu magazynami energii domów u Odbiorców.Zatem URE jako poplecznik Spółek- będzie ,,promować magazynowanie energii” ale tak by to samo spowalniać w domach odbiorców/ Prosumentów.
A to ciekawe-wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy
Przecież taka energia zliczana jest jako pobrana. Czyli rachunki kosmos. Ktoś coś tutaj naciąga ,albo trafili na jakiś pajaców
Co za głąby.
Do sieci nie wyjdzie więcej niż maksymalna moc falownika.
Nawet jak ktoś założy sobie 1000 paneli.