Zgorzelecki klaster energii wybuduje 46 farm PV

Dzięki przeprowadzonej w tym miesiącu aukcji, w okolicach Zgorzelca powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 46 MW. Będą to już kolejne farmy PV w tym regionie. Wcześniej elektrownie PV koło Zgorzelca dzięki poprzednim aukcjom postawił chiński inwestor ReneSola.
W ramach aukcji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, której wyniki Urząd Regulacji Energetyki podał w tym tygodniu, członkowie Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej „ZKlaster” złożyli skutecznie oferty na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 46 MW, co stanowi niemal 1/10 wszystkich ofert objętych wsparciem w tej aukcji.
– Podczas, gdy większość polskich klastrów energii jest wciąż w fazie planowania, „Zklaster” jest pewnego rodzaju ewenementem, ponieważ w ramach naszej struktury skupiliśmy podmioty będące w posiadaniu projektów OZE już w pełni gotowych do realizacji. Potwierdzeniem tego jest zwycięstwo tych podmiotów w aukcji zorganizowanej przez URE w połowie listopada br. 46 MW w nowych źródłąch fotowoltaicznych, skupionych na obszarze jednego powiatu, z gwarancją ceny energii, gotowych do budowy w okresie nieprzekraczającym jednego roku, to coś wyjątkowego w skali całego kraju – komentuje prezes Zgorzeleckiego Klastra Energii Albert Gryszczuk.
Zgorzelecki klaster pracuje również nad rozwiązaniem, które umożliwi dystrybucję energii produkowanej przez te farmy fotowoltaiczne.
W ramach „Zklastra” funkcjonuje pierwsza w Polsce klastrowa spółka dystrybucyjna z koncesją na obrót i dystrybucję energii elektrycznej. Spółka posiada własną sieć dystrybucyjną oraz jest przygotowana do przyłączenia źródeł PV o łącznej mocy 55 MW.
Dzięki klastrowi energii podmioty, które właśnie wygrały aukcję, będą miały techniczną możliwość sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej.
Harmonogram realizacji inwestycji zamyka się już w 2020 r.
– W ramach struktury „Zklastra” szykujemy kolejne inwestycje z zakresu OZE. Jest to co najmniej 200 MW mocy wytwórczej. Sądzę, że inne klastry energii też będą przygotowywać i realizować swoje projekty. Nie wiem, czy uda się uzyskać podobną skalę. Jestem natomiast przekonany, że w każdym dobrze zaplanowanym klastrze energii jest potencjał do budowy nowych źródeł OZE i uzyskania realnych korzyści z ich eksploatacji – dodaje Albert Gryszczuk.
W aukcji oznaczonej jako AZ/9/2018, która odbyła się 15 listopada i w której można było składać oferty na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców.
Minimalna cena, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 288,99 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 364,99 zł/MWh.
W sumie sprzedano 8 169 917,016 MWh energii elektrycznej na łączną wartość 2 878 556 631,19 zł. Tymczasem zgodnie z założeniami tej aukcji maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji przez wytwórców zlokalizowanych w Polsce, wynosiła 16 065 000 MWh oraz 6 243 300 000 zł.
Kolejna aukcja dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW ma się odbyć w przyszłym roku. Jednak dotąd nie określono jej założeń oraz terminu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.