Polskie ładowarki w Monachium. Odzyskane ciepło ogrzeje budynek

Polskie ładowarki w Monachium. Odzyskane ciepło ogrzeje budynek
Projekt zajezdni München – Moosach

Dla operatora sieci elektroenergetycznej w Monachium, Stadtwerke München SWM (tego samego, który buduje największą farmę wiatrową w Polsce), zielonogórska firma Ekoenergetyka stworzy nowoczesną infrastrukturę dla autobusów elektrycznych, dostarczając do stolicy Bawarii 56 stacji ładowania chłodzonych cieczą.

Niemiecki operator transportu publicznego buduje zajezdnię autobusową München –Moosach, która będzie zarządzała około 200 autobusami elektrycznymi.

Nowoczesny kompleks budynków, o nazwie Hybrid-M, będzie się składał m.in. z podziemnej hali zajezdni ze stanowiskami do ładowania oraz pomieszczeń biurowych na wyższych kondygnacjach.

REKLAMA

Ekoenergetyka-Polska zainstaluje tam 56 stacji ładowania o mocy 150 kW każda. Energoelektronika będzie chłodzona cieczą.

Wygenerowane w procesie ładowania autobusów ciepło zostanie wykorzystane do ogrzewania budynku. Jak podkreśla Ekoenergetyka, to jedyne takie rozwiązanie w skali Europy.

W zajezdni zostaną rozprowadzone złącza 200A typu CCS Combo 2. Aby rozpocząć ładowanie autobusu, kierowca użyje interfejsu do wyboru konkretnego stanowiska do ładowania. Złącze będzie podawane automatycznie z sufitowego zwijaka, bezpośrednio na miejsce postoju autobusu.

Do realizacji projektu Ekoenergetyka-Polska wybrała firmę WISAG Elektrotechnik Bayern GmbH & Co. Będzie ona odpowiedzialna za część elektryczną przedsięwzięcia – dostawę i instalację przewodów oraz budowę stacji transformatorowej. Spółki współpracowały już przy realizacji projektu dla VHH Hamburg.

Prace rozpoczną się w kwietniu 2020 r., a uruchomienie całej infrastruktury ma nastąpić do stycznia 2021 r.

– Stacje ładowania nie tylko będą zaopatrywać w moc autobusy elektryczne, ale również staną się alternatywnym źródłem ogrzewania kompleksu Hybrid-M, co jest innowacyjnym rozwiązaniem, nawet w skali  światowej. Cieszymy się, że coraz więcej operatorów podchodzi kompleksowo do elektryfikacji flot pojazdów, tworząc od podstaw infrastrukturę przystosowaną do obsługi autobusów elektrycznych – komentuje Maciej Wojeński, wiceprezes Ekoenergetyki-Polska.

Ekoenergetyka-Polska jest liderem wśród producentów infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, działającym na rynku elektromobilności od 10 lat. Do tej pory Ekoenergetyka-Polska dostarczyła ponad 500 stacji ładowania do 60 miast w 11 krajach o łącznej mocy prawie 45 MW.

Infrastruktura polskiego producenta zasila pojazdy elektryczne m.in. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Singapurze i w Niemczech. Każdego dnia zainstalowane stacje ładowania w trakcie ponad 1100 cykli ładowań dostarczają do baterii pojazdów ponad 30 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Stadtwerke München SWM jest jednym z największych przedsiębiorstw komunalnych i usługowych w Niemczech. Oferuje usługi publiczne dla miasta i regionu, zajmuje się m.in. dostarczaniem przyjaznej i bezpiecznej dla klimatu energii. Jej spółka-córka MVG jest odpowiedzialna za transport publiczny, głównie metro, flotę autobusową i tramwaje. 

Monachijska firma to jednocześnie jeden z największych inwestorów na europejskim rynku energii odnawialnej. W Polsce SWM jest aktywne m.in. poprzez projekt największej farmy wiatrowej w naszym kraju.

Budowa farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, która ma powstać w woj. pomorskim, około 40 km na południowy wschód od Gdańska, to efekt aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

Pierwotnie projekt farmy wiatrowej Jasna był realizowany przez polską spółkę należącą do niemieckiego dewelopera PNE, który zabezpieczył wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w aukcji przeprowadzonej przez URE.

Uruchomienie farmy wiatrowej Jasna ma nastąpić do końca przyszłego roku. Złoży się na nią 39 turbin Vestas V126 w wariantach 3,3 MW oraz 3,45 MW, posadowionych na wieżach wysokich na 117 lub 137 metrów.

Wszystkie mają produkować w skali roku 420 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 170 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych w stolicy Bawarii.

Dla Stadtwerke München projekt Jasna nie będzie pierwszą inwestycją na polskim rynku wiatrowym.

Wcześniej mniejsze projekty wiatrowe realizował w naszym kraju deweloper wpd Europe, w którym 1/3 udziałów posiada SWM. Chodziło o zrealizowane w latach 2011-14 projekty Słupca (4,8 MW), Czyżewo (6 MW), Koźmin (4,8 MW) oraz Bielice (5 MW).

W 2015 roku Stadtwerke München przyjął cel zwiększenia produkcji energii odnawialnej do poziomu odpowiadającego całkowitemu zapotrzebowaniu generowanemu przez miasto Monachium. Ten cel ma zostać osiągnięty najpóźniej w roku 2025.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.