Będzie fabryka EV w Jaworze. Mercedes-Benz zainwestuje 1,3 mld euro

Będzie fabryka EV w Jaworze. Mercedes-Benz zainwestuje 1,3 mld euro
fot. KPRM

Podczas spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) reprezentanci Mercedes-Benz Group AG ogłosili, że firma otworzy nowy zakład produkcyjny w Jaworze, wytwarzający w pełni elektryczne samochody dostawcze. Wartość inwestycji ma wynieść 1,3 mld euro.

Zgodnie z planami Mercedes-Benz Group AG nowa fabryka w Jaworze na Dolnym Śląsku ma w przyszłości zatrudniać 2,5 tys. osób. Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedstawicielami firmy stwierdził, że polski rząd tworzy dla inwestorów najlepsze możliwe środowisko do inwestowania, zarówno od strony podatkowej, jak i regulacyjnej.

Według premiera Polska łączy kształcenie na uczelniach i w nowych szkołach branżowych z potrzebami inwestorów. – Nie chcemy już dziś konkurować z innymi państwami regionu, kto zaoferuje niższe koszty pracy – podkreślił. – Obecnie zależy nam na wysokiej jakości pracy, a więc na dobrym wykształceniu oraz na wysokich wynagrodzeniach.

REKLAMA

Wykwalifikowane kadry

Znana na całym świecie jakość marki Mercedes spotyka się w Jaworze z jakością pracy polskich inżynierów, menedżerów projektów i pracowników. Tworzy się w ten sposób najlepsze możliwe środowisko do inwestowania – podkreślił szef rządu.

Także Joerg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG, podczas wystąpienia w KPRM podkreślał kwalifikacje polskich kadr: – Dzięki naszej inwestycji będziemy w stanie rozwijać naszą lokalizację w Jaworze, co wpłynie na zatrudnienie w tym regionie, tworzenie miejsc pracy. Jestem przekonany, że wspaniały i wysoce wykwalifikowany zespół już pracujący w Jaworze sprawdzi się doskonale w produkcji pojazdów elektrycznych.    

Rozwój produkcji w Jaworze

REKLAMA

W nowym zakładzie w Jaworze będą produkowane w pełni elektryczne samochody dostawcze. Obecnie w zlokalizowanej w tym mieście fabryce Mercedesa, otwartej w 2021 roku, produkowane są baterie elektryczne.

Sektor transportowy zmienia się bardzo. Idziemy w kierunku pojazdów elektrycznych, w kierunku rozwiązań cyfrowych. To dotyczy w szczególności pojazdów użytkowych – mówił podczas spotkania w KPRM Mathias Geisen, szef działu pojazdów użytkowych w Mercedes-Benz AG.

Chcemy zainwestować ponad miliard euro w Jaworze w najbliższych latach. Produkować będziemy pojazdy przyszłości. Stworzymy normy, standardy, jeśli chodzi o produkty i produkcję. Będziemy tu wytwarzali po raz pierwszy w Europie wyłącznie elektryczne samochody dostawcze – zapowiadał Geisen.

Joerg Burzer zwrócił uwagę na miejsce Jawora w globalnej produkcji firmy: – Zwiększamy naszą globalną sieć produkcji pojazdów elektrycznych, akumulatorów, baterii i podzespołów. Jawor odgrywa bardzo ważną rolę, a jeszcze ważniejszą odgrywać będzie w przyszłości naszej firmy – powiedział.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.