3M i LG opracują baterię nowej generacji

3M i LG opracują baterię nowej generacji
Fot. GillyBerlin, flickr cc

Potentaci 3M i LG Chem będą razem rozwijać technologię nowych baterii, które mają być stosowane w autach elektrycznych. Obie firmy mówią o budowie baterii nowej generacji.

W ramach współpracy amerykańska firma 3M przekazała koreańskiemu LG Chem swoje patenty w zakresie wykorzystania technologii niklowo-kobaltowo-manganowej (NCM) w bateriach litowo-jonowych, które są teraz najczęściej stosowane w napędach samochodów elektrycznych. Patenty 3M w tym zakresie obowiązują w USA, Korei Płd., Japonii, na Tajwanie i w Europie.

Technologia nowej generacji zakładająca wykorzystanie katod NCM ma zwiększyć wydajność baterii i obniżyć koszty produkcji. Jak podaje w komunikacie 3M, cel to opracowanie do 2017 r. ogniw umożliwiających zwiększenie zasięgu samochodów elektrycznych do 320 km, a LG Chem ma pracować nad wykorzystaniem NCM w samochodowych bateriach litowo-jonowych o pojemności od 80 kWh do 120 kWh, dających elektrycznym pojazdom zasięg na poziomie 300-500 km.

REKLAMA
REKLAMA

LG Chem to jeden z globalnych liderów w produkcji ogniw litowo-jonowych. Jak wynika z rankingu przeprowadzonego ostatnio przez koreańską firmę SNG Research, w I połowie tego roku LG Chem był trzecim największym na świecie producentem tego rodzaju ogniw z udziałem w rynku na poziomie 14,8% i sprzedażą 416,6 mln ogniw. Więcej sprzedały tylko firmy Panasonic i Samsung SDI.

LG Chem dostarcza ogniwa do elektrycznych aut produkowanych m.in. przez General Motors, Forda, Hyundaia, Renault i Daimlera. 

gramwzielone.pl