Toyota Prius będzie mieć na dachu ogniwa słoneczne

Toyota Prius będzie mieć na dachu ogniwa słoneczne
Toyota Prius w wersji z ogniwami słonecznymi. Fot. Youtube

Kolejna generacja najpopularniejszego na świecie samochodu hybrydowego zostanie wyposażona w ogniwa słoneczne, które zostaną umieszczone na jego dachu i będą dodatkowym źródłem zasilania elektrycznego silnika.

Nowa generacja najpopularniejszej na świecie hybrydy została zaprezentowana podczas targów motoryzacyjnych w Tokio. Japończycy nie podali jednak jeszcze ceny nowego Priusa.

Prius PHV w wersji z ogniwami słonecznymi będzie sprzedawany w Japonii i Europie. Toyota ma na razie problem z uruchomieniem sprzedaży w USA, ponieważ funkcjonujące tam przepisy wymagają większej wytrzymałości dachów aut, której jak na razie solarny dach Priusa nie spełnia. Japończycy szukają rozwiązań pozwalających na wzmocnienie dachu Priusa PHV, aby był zgodny z amerykańskimi przepisami. Wcześniej wprowadzą jednak na rynek w USA nową wersję Priusa o nazwie Prime.

REKLAMA
REKLAMA

Zasięg nowej generacji Priusa PHV na naładowanej baterii ma wynosić przynajmniej 60 km. To ponad dwa razy więcej niż w poprzedniej wersji. Zastosowanie ogniw słonecznych ma przełożyć się na mniejsze zużycie paliwa. Oszczędności są szacowane przeciętnie na 10 proc. Wykorzystanie ogniw pozwoli na ładowanie silnika elektrycznego nie tylko podczas jazdy, ale także podczas postojów, nawet gdy samochód nie będzie podłączony do gniazdka.

Toyota to największy na świecie producent aut z napędem hybrydowym. W ciągu 19 lat od premiery pierwszego seryjnego samochodu hybrydowego, modelu Prius, Toyota sprzedała już ponad 9 milionów hybryd. Ostatni milion firma osiągnęła w ciągu zaledwie 9 miesięcy.

Jak zapewnia japoński koncern, do wzrostu sprzedaży w ostatnim roku przyczyniły się premiery kolejnych hybryd. Na globalnym rynku zadebiutowała czwarta generacja Priusa oraz RAV4 w wersji hybrydowej. W Chinach pojawiły się spalinowo-elektryczne wersje Corolli i Levina, zaś w Japonii, gdzie hybrydy stanowią już połowę sprzedaży Toyoty, podwójny napęd otrzymał minivan Sienta. Obecnie w ofercie marki znajdują się 34 modele hybrydowe dostępne w 90 krajach, w tym jedna hybryda plug-in.

gramwzielone.pl