Polska zbuduje sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych? Tak chce Bruksela

Polska zbuduje sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych? Tak chce Bruksela
Fortum press

{więcej}Komisja Europejska przedstawiła plany rozwoju elektrycznej motoryzacji w krajach Wspólnoty. KE chce m.in. aby na terenie Unii Europejskiej powstała sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wyznaczone przez Brukselę cele mają być dla państw członkowskich UE-28 obowiązkowe. 

Bruksela chce, aby coraz więcej kierowców przesiadało się do samochodów z ekologicznym napędem. Nie faworyzuje przy tym konkretnej technologii, a wskazane przez KE propozycje dotyczą m.in. samochodów z napędem elektrycznym, wodorowym czy napędzanych na gaz LNG. 

Propozycja Komisji Europejskiej w zakresie promowania elektrycznej motoryzacji dotyczy budowy określonej dla każdego kraju Unii, minimalnej liczby stacji ładowania samochodów elektrycznych. Cel ten ma być dla każdego państwa UE-28 wiążący. 

REKLAMA
REKLAMA

W przypadku aut z napędem wodorowym KE chce ustanowić wspólne standardy dla silników oraz stacji ładowania. Natomiast w przypadku gazu naturalnego, urzędnicy Komisji proponują, aby do 2020 roku na terenie Unii Europejskiej powstała sieć stacji LNG – przynajmniej jedna w promieniu 150 km. 

Zdaniem KE, kraje Unii powinny implementować swoje strategie wsparcia ekologicznej motoryzacji m.in. poprzez ulgi podatkowe oraz zachęcanie do inwestycji w infrastrukturę, a na ten cel będą ponadto dostępne dotacje z unijnego budżetu na lata 2014-2020. 

Bruksela podkreśla, że wspieranie aut z alternatywnym napędem jest niezbędne w celu ograniczenia importu tradycyjnych paliw. – Około 84% paliw zużywanych przez wszystkie środki transportu na terenie UE pochodzi z importu (w 2011 r. ok. 1 mld euro/dzień). Większość paliw jest importowana z niestabilnych regionów, co stanowi niepewną podaż. Przejście na czystsze paliwa to oczywista droga w celu budowy niezależności energetycznej Europy – informuje Komisja Europejska. 

gramwzielone.pl