Po Rzeszowie będą jeździć elektryczne taksówki

Po Rzeszowie będą jeździć elektryczne taksówki
Daniel García Peris flickr cc-by-2.0

{więcej}W Rzeszowie jeździ w tej chwili ponad 600 taksówek, z czego połowa z nich należy to czterech największych korporacji taksówkarskich w mieście. Największa z nich to korporacja Super Taxi, która dysponuje obecnie 100 samochodami. Firma zmierza zakupić i włączyć do swojej floty min. 50 samochodów elektrycznych.

– Takie auta to przyszłość motoryzacji. Jeżdżą bezszelestnie, nie emitują do środowiska żadnych zanieczyszczeń. Oferują przy tym wysoki komfort jazdy i pozwalają oszczędzić kierowcom sporo pieniędzy na paliwie. Jeśli projekt uda się zrealizować, obok nowych autobusów będą wizytówką miasta – uważa Krzysztof Wadiak, dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa (za nowiny24.pl).

Taksówkarze testujący elektryczne samochody mówią, że jazdy testowe potwierdziły, że koszt przejechania 100 km to jedynie 7 zł. Przy czym samochód wyposażony w silnik diesla spaliłby oleju napędowy za min. 50 zł, a auto z zamontowaną instalacją gazową, gazu za ok. 35 zł.

REKLAMA

– Od tygodnia testujemy elektryczny samochód, który znakomicie nadaje się na taksówkę. Jest równie przestronny i wygodny jak samochody spalinowe, ale przekonaliśmy się, że w wielu aspektach znacznie je przewyższa – mówi Krzysztof Fajgier, kierowca Super Taxi (za nowiny24.pl).

Zdaniem rzeszowskich taksówkarzy jedynym problemem jest brak stacji ładowania. Na jednym ładowaniu w warunkach miejskich można przejechać ok. 110 km, w związku z tym aby nie robić zbyt długich przerw w pracy potrzebne są stacje ładowania np. na postoju taksówek – mówią kierowcy.

REKLAMA

Przedstawiciele taksówkarzy rozmawiali już w tej sprawie z prezydentem Rzeszowa, który poparł ich projekt.

– Taksówkarze chcą kupić samochody w kolorze srebrnym, czyli barwie naszych nowych autobusów. Postaramy się znaleźć w nowym rozdaniu pieniędzy unijnych możliwość dofinansowania zakupu stacji ładowania takich taksówek. Jesteśmy skłonni stworzyć dla tych aut także specjalny postój blisko ratusza. Jeśli projekt uda się wcielić w życie, jak przystało na stolicę innowacji, będziemy pierwszym polskim miastem dysponującym flotą takich pojazdów – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa (za nowiny24.pl).

Kierowcy Super Taxi szacują, że zakup jednego elektrycznego auta to koszt 120 tys. zł. Niestety dla większości z nich to kwota nieosiągalna i dlatego liczą, że na zakup większej ilości aut uda się uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej.

– Gdyby udało się dostać 85 procent dofinansowania, od ręki zamówilibyśmy 50 takich samochodów. Jesteśmy gotowi wprowadzić je już w czerwcu. Czekamy tylko na ogłoszenie priorytetów unijnego rozdania pieniędzy na lata 2014-2020. Liczymy, że będzie wśród nich ekologia – mówi K. Fajgier (za nowiny24.pl)

Obecnie taksówkarze są na etapie rozmów z firmą, która pomoże im przygotować odpowiedni wniosek o dofinansowanie do zakupu elektrycznych aut.

gramwzielone.pl