RWE i Equinor wyprodukują wodór przy morskich wiatrakach

RWE i Equinor wyprodukują wodór przy morskich wiatrakach
RWE

Oba koncerny energetyczne, aktywne m.in. na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej, dołączają do projektu zakładającego uruchomienie wielkoskalowej produkcji wodoru z wykorzystaniem energii pochodzącej z morskich wiatraków znajdujących się u wybrzeży Holandii.

Chodzi o realizowany w Holandii projekt NortH2, który zakłada budowę wielkich morskich farm wiatrowych o mocy 3-4 GW do roku 2030, a które dekadę później mogłyby zostać rozbudowane nawet do 10 GW. Pierwsze turbiny mają osiągnąć operacyjny status w roku 2027.

Uczestnicy projektu NortH2 chcą utworzyć sieć znajdujących się na morzu elektrolizerów i zbiorników wodoru. Elektrolizery mają być zasilane energią pochodzącą z morskich farm wiatrowych zlokalizowanych u wybrzeży Holandii. Produkowany w ten sposób wodór miałby zasilać przemysł w północno-zachodniej Europie.

REKLAMA

Produkcja wodoru z nadwyżek energii odnawialnej wytwarzanej przez morskie wiatraki ma zostać uruchomiona początkowo w Eemshaven, a później może być prowadzona także na morzu. W 2040 roku produkcja H2 miałaby sięgnąć nawet 800 tys. ton rocznie.

Taka ilość ma pozwolić na uniknięcie w skali roku emisji CO2 rzędu 7 Mt (dla porównania roczne emisje CO2 największego europejskiego emitenta, czyli Niemiec, w 2019 roku wyniosły 620 Mt).

REKLAMA

Wcześniej w tym roku o zaangażowaniu się w ten projekt informował koncern paliwowy Shell, a teraz włączają się do niego czołowi inwestorzy na rynku morskiej energetyki wiatrowej – norweska grupa paliwowa Equinor oraz niemieckie RWE.

Equinor buduje kolejne farmy wiatrowe na morzu – w tym rozwija największą tego rodzaju inwestycję na świecie w ramach projektu o nazwie Dogger Bank zakładającego postawienie u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskiej farmy wiatrowej o mocy aż 3,6 GW. 

Natomiat RWE jest obecnie drugim największym na świecie operatorem farm wiatrowych – po duńskim Orsted.

Obie firmy są także aktywne na polskim rynku offshore. Equinor współpracuje w tym zakresie z Polenergią, a RWE realizuje swoje projekty w naszej części Morza Bałtyckiego samodzielnie.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.