Propozycje ministerstwa mogą zablokować rozwój magazynów energii. Branża apeluje o wycofanie zmian

Propozycje ministerstwa mogą zablokować rozwój magazynów energii. Branża apeluje o wycofanie zmian
Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Przedstawiciele rządu dotychczas podkreślali potrzebę wspierania rozwoju prosumenckich magazynów energii z uwagi na korzyści, jakie mogą one przynieść polskiemu systemowi energetycznemu. Tymczasem najnowsze rządowe propozycje mogą skutkować zablokowaniem rozwoju krajowego sektora magazynów energii. O wycofanie się z tych propozycji zaapelowały branża OZE i środowisko przedsiębiorców.

W najnowszym projekcie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii (MRiT) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, pojawiły się zapisy, które mogą uderzyć w rozwój prosumenckich magazynów energii. O zmianę tych zapisów zaapelował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz organizacje branżowe: Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej i Magazynowania Energii (SBFIME), Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki (SBF), Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) oraz Polska Izba Magazynowania Energii (PIME).

Domowy magazyn energii tylko w pomieszczeniu, w którym nie będą przebywać ludzie?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje w projekcie rozporządzenia między innymi, aby najmniejsze magazyny energii o pojemności do 10 kWh mogły być instalowane tylko w pomieszczeniach budynków spełniających następujące warunki: magazyn powinien być umieszczony w pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone na pobyt ludzi, i pomieszczenie z magazynem powinno zostać wyposażone w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu, spełniającą warunki określone w Polskiej Normie dotyczącej autonomicznych czujek dymu.

REKLAMA

Rozwiązania zawarte w projekcie rozporządzenia resortu rozwoju w praktyce mogą skutkować koniecznością tworzenia osobnych, wydzielonych pomieszczeń tylko na magazyny energii elektrycznej, prowadząc do utraty powierzchni użytkowej oraz wzrostu kosztów adaptacji budynków.

To jednak nie koniec dodatkowych wydatków, jeśli przepisy rozporządzenia wejdą w życie w kształcie zaproponowanym przez resort rozwoju. Koszty inwestycji w domowe magazyny energii może zwiększyć także zaproponowana w projekcie rozporządzenia konieczność instalacji systemów sygnalizacji pożarowej oraz gaśniczych – co dla inwestorów indywidualnych i sektora MŚP może być w praktyce niewykonalne.

Koszty inwestycji w magazyny wyższe nawet o 30-60%

Według autorów apelu powyższe obostrzenia, jeśli wejdą w życie, mogą podnieść koszty związane z instalacją prosumenckich magazynów energii nawet o 30-60%, co w praktyce zablokuje rozwój takich inwestycji.

Autorzy apelu wskazują przy tym, że propozycje regulacji przygotowane przez resort rozwoju nie różnicują poziomu ryzyka pożarowego dla różnych technologii magazynowania energii elektrycznej, traktując jednakowo bezpieczniejsze rozwiązania, takie jak magazyny energii z bateriami litowo-jonowo-fosforanowymi (LFP), i urządzenia z bateriami bardziej podatnymi na zapłon, jak baterie niklowo-kobaltowo-manganowe (NMC).

W apelu podkreślono, że zakazując montażu magazynów energii elektrycznej w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi – i tym samym wykluczając ich instalację w większości domów i budynków wielorodzinnych – regulacje przygotowane przez resort rozwoju – są sprzeczne z unijną dyrektywą o odnawialnych źródłach energii (RED III).

Zaproponowane przepisy w tej formie w praktyce zahamują rozwój rynku magazynów energii w Polsce, który powinien stanowić jeden z filarów transformacji energetycznej oraz narzędzie stabilizacji systemu elektroenergetycznego – czytamy w apelu.

Brak pozwolenia na budowę na magazyny tylko do 20 kWh

Autorzy apelu wskazują także na inną potencjalnie niekorzystną zmianę dla rozwoju sektora prosumenckich magazynów energii, która wyszła również z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Chodzi o zaproponowaną zmianę w projekcie nowelizacji ustawy Prawo budowlane, która zakłada zwolnienie magazynów energii o pojemności do 20 kWh z pozwolenia na budowę i konieczności zgłoszenia robót budowlanych.

REKLAMA

Jeśli ta regulacja zostanie wprowadzona do Prawa budowlanego, będzie to oznaczać konieczność uzyskania pozwolenia na budowę na magazyny o pojemności przekraczającej 20 kWh, czyli na urządzenia, których parametry mogą odpowiadać potrzebom przedsiębiorstw lub gospodarstw domowych mających większe zużycie energii. Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę – i związane z tym formalności oraz dodatkowe koszty – mogą zniechęcić takie podmioty do inwestycji w magazyny.

Ministerstwo nie skonsultowało się z ekspertami

Autorzy apelu podkreślają, że rozwiązania zaproponowane dla sektora magazynów energii nie zostały skonsultowane z rynkiem. Ponadto nie uwzględniają doświadczeń praktyków oraz inżynierów działających w tej branży, w tym efektów prac branży magazynowania energii, reprezentowanej przez PIME i PSME, oraz ekspertów ze straży pożarnej z CNBOP PIB, Komendy Głównej Straży Pożarnej i SIP, którzy od kilku miesięcy pracują w jednym zespole nad wytycznymi do przepisów ppoż. dla bateryjnych instalacji magazynowania energii.

Zdecydowanie popieramy konieczność stworzenia przejrzystych i bezpiecznych standardów montażu magazynów energii, jednak nie da się tego osiągnąć w krótkim czasie bez udziału branży i ekspertów technicznych, i uwzględnienia już wypracowanych wytycznych krajowych, w tym wytycznych UE – czytamy w apelu organizacji branżowych.

Zgłoś uwagi do projektu rozporządzenia

Obecnie trwają konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, w którym zawarto niekorzystne przepisy dla rozwoju rynku domowych magazynów energii. Uwagi można zgłosić tylko do piątku 11 lipca 2025 r.

Uwagi do projektu rozporządzenia można skierować na adres e-mail Ministerstwa Rozwoju i Technologii: rozporzadzenieWT@mrit.gov.pl. Instrukcję wypełniania uwag umieściło na swojej stronie internetowej SBFIME.

Projekt rozporządzenia jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

Dialog z resortem rozwoju w celu zmodyfikowania niekorzystnych propozycji dla magazynów energii zapowiedziało kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.