Fotowoltaika prosumentów wyłącza się coraz częściej. URE chce zmian w prawie

Fotowoltaika prosumentów wyłącza się coraz częściej. URE chce zmian w prawie
Gramwzielone.pl / Midjourney

Urząd Regulacji Energetyki wskazuje na problem związany z prowadzonymi zbyt późno kontrolami jakości energii elektrycznej u odbiorców – w tym prosumentów. Jak podkreśla URE, zwłoka w tym zakresie utrudnia zidentyfikowanie i przeciwdziałanie problemom, z którymi zwłaszcza w słoneczne dni borykają się właściciele domowych instalacji fotowoltaicznych.

Problem wyłączania mikroinstalacji w czasie najlepszych warunków pogodowych do produkcji energii z fotowoltaiki dotyka wielu polskich prosumentów. Dzieje się tak, gdy energii z domowej fotowoltaiki trafia do sieci zbyt dużo w stosunku do bieżącego popytu i możliwości lokalnej infrastruktury sieciowej. To skutkuje wzrostem napięcia i wyłączaniem się mikroinstalacji. Aby zmniejszyć skalę wyłączeń, operatorzy systemów dystrybucyjnych mogą modernizować odcinki sieci, w których pojawia się ten problem, a prosumenci mogą zwiększać swoją autkonsumpcję – na przykład przez ładowanie domowego magazynu lub auta elektrycznego – aby jak najwięcej wytwarzanej przez nich energii pozostało „za licznikiem” i nie trafiało do sieci.

Na problem wyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych zwrócił uwagę Urząd Regulacji Energetyki. Jak podkreślił regulator krajowego rynku energetycznego, potrzebna jest zmiana w ustawie Prawo energetyczne w zakresie kontroli parametrów jakościowych energii u prosumentów, które powinny być prowadzone przez operatorów sieci.

REKLAMA

Taką zmianę prawa proponuje URE

Urząd Regulacji Energetyki wskazuje na art. 49 pkt 9 rozporządzenia systemowego elektroenergetycznego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo energetyczne na wniosek odbiorcy (prosumenta) powinno sprawdzić parametry jakościowe energii elektrycznej w punkcie odbiorcy. Problem w tym, że wskazany przepis nie mówi nic o terminie kontroli.

Jak tłumaczy regulator, w obecnych realiach, w których wpływ powszechnie stosowanych w Polsce mikroinstalacji fotowoltaicznych na parametry jakościowe energii elektrycznej jest znaczący – zwłaszcza na poziom napięcia w sieci – powyższy przepis należałoby uzupełnić, wskazując termin, w jakim przedsiębiorstwo energetyczne byłoby zobowiązane do przeprowadzenia pomiarów parametrów jakościowych energii przy użyciu specjalistycznego rejestratora instalowanego w miejscu dostarczania energii elektrycznej na okres jednego tygodnia.

W obecnym stanie prawnym ten termin nie jest określony, co często w praktyce powoduje sytuacje, że prosument obserwujący np. w lipcu zbyt wysokie napięcie w sieci, które powoduje wyłączanie się falownika jego mikroinstalacji fotowoltaicznej, po złożeniu wniosku o dokonanie sprawdzenia dotrzymania parametrów jakościowych energii oczekuje na zainstalowanie specjalistycznego rejestratora aż do listopada, kiedy to produkcja energii z OZE w jego otoczeniu jest już niewielka i parametry jakościowe energii są już wtedy utrzymane w normie – informuje URE.

Przedsiębiorstwo energetyczne, na podstawie wyników tych pomiarów, informuje prosumenta, że nie stwierdziło żadnych nieprawidłowości, po czym przychodzi sezon wiosenno-letni kolejnego roku, w którym aktywność mikroinstalacji fotowoltaicznych wzrasta i problem powraca, pozostawiając prosumenta w punkcie wyjścia – tłumaczy regulator.

Urząd Regulacji Energetyki wnioskuje, że obecne przepisy w zakresie kontroli parametrów energii sprawiają, że prosument „staje się niejako uczestnikiem loterii i może liczyć tylko na ślepy los, że przedsiębiorstwo energetyczne zainstaluje kontrolne urządzenie pomiarowe (rejestrator) w miarę niezwłocznie, pozwalając na skuteczne 'uchwycenie’ zaobserwowanej nieprawidłowości, która występuje sezonowo (w okresach największej wydajności instalacji fotowoltaicznych)”.

REKLAMA

Operator z prawem odmowy przyłączenia mikroinstalacji na zgłoszenie?

Urząd Regulacji Energetyk sformułował też inną, potencjalnie niekorzystną dla rozwoju prosumenckiej fotowoltaiki propozycję zmian w prawie.

W kontekście potrzebnych zmian w przepisach, związanych ze wzrostem napięcia w sieci z powodu aktywności mikroinstalacji fotowoltaicznych, zdaniem regulatora do Prawa energetycznego powinny zostać wprowadzone regulacje umożliwiające operatorom sieci odmowy przyjęcia zgłoszenia mikroinstalacji – w przypadku, gdy w wyniku jej podłączenia niedochowane zostaną parametry jakościowe dostarczanej energii elektrycznej.
.
.

.

Kontrole u prosumentów

Obecnie Urząd Regulacji Energetyki prowadzi kontrole u wybranych prosumentów podłączonych do sieci spółki Tauron Dystrybucja. Ma to związek z weryfikacjami faktycznych parametrów mikroinstalacji, które przeprowadził ten operator systemu dystrybucyjnego i które miały wykazać wiele nieprawidłowości. Więcej na ten temat w artykule: URE kontroluje prosumentów. Pierwsi dostali kary finansowe.


Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.