Elektrownia wiatrowa Siemensa wyprodukuje.. wodór

Elektrownia wiatrowa Siemensa wyprodukuje.. wodór
Siemens Gamesa

Producent elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy rozpoczyna pilotaż, w którym chce wykazać sens integrowania z turbinami wiatrowymi elektrolizerów wytwarzających czysty wodór, które mogą być zasilane nadwyżkami energii wiatrowej.

Coraz więcej firm działających w branży energetycznej zabiera się za pilotaże związane z produkcją czystego wodoru, pozyskiwanego w procesie elektrolizy z udziałem odnawialnej energii elektrycznej.

Liderem w rozwoju technologii czystego wodoru jest Siemens, który już dostarcza elektrolizery do takich projektów, a teraz należący do niemieckiej grupy producent elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy rozpoczyna nowy projekt, w którym chce zasilać elektrolizer energią z turbiny wiatrowej z pominięciem publicznej sieci dystrybucyjnej.

REKLAMA

W projekcie zlokalizowanym w Brande w zachodniej Danii powstanie elektrownia wiatrowa zasilająca od razu elektrolizer. Instalacja będzie miała możliwość pracy w trybie wyspowym i złożą się na nią: turbina o mocy 3 MW należąca do lokalnego dewelopera Uhre Windpower, a także elektrolizer o mocy 400 kW. Produkowany w ten sposób wodór będzie zasilać pojazdy.

Testy instalacji miały rozpocząć się jeszcze przed końcem 2020 r., a produkcja wodoru ruszy w pierwszych tygodniach 2021 r.  

REKLAMA

– Zielony wodór ma potencjał, aby zmienić zasady gry w obszarze dekarbonizowania energetyki i przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Nasze turbiny już teraz w ogromnym stopniu się do tego przyczyniają, dostarczając do sieci czystą energię, ale dzięki możliwości magazynowania, którą zapewnia wodór, możemy rozwiązać problem w innych obszarach – komentuje Andreas Nauen, CEO Siemens Gamesa.

Siemens wylicza, że obecnie wodór odpowiada za około 1,7 proc. energii konsumowanej w skali globalnej, jednak jego produkcja w 99-procentach wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych.

Zastąpienie procesów produkcyjnych, w których powstają emisje CO2, wytwarzaniem czystego wodoru w elektrolizerach, w skali globalnej będzie wymagać według Siemensa dostarczenia energii elektrycznej generowanej przez elektrownie wiatrowe o mocy aż 820 GW, czyli o 26 proc. większej niż obecny, zainstalowany na całym świecie potencjał energetyki wiatrowej.

Siemens ocenia, że rosnące zapotrzebowanie na czysty wodór może sprawić, że do roku 2050 będą potrzebne w celu jego zaspokojenia inwestycje w odnawialne źródła energii o mocy od 1 TW nawet do 4 TW.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.