Najmłodsza el. węglowa w Niemczech zamieni się w fabrykę H2

Najmłodsza el. węglowa w Niemczech zamieni się w fabrykę H2
Fot. Ajepbah, wikimedia cc

Konsorcjum z udziałem japońskiego koncernu Mitsubishi Heavy Industries, paliwowego giganta Shell, szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall i dostawcy ciepła dla Hamburga Wärme Hamburg szykuje projekt mający skutkować uruchomieniem produkcji zielonego wodoru na terenie wygaszanej elektrowni węglowej w Hamburgu.

Wspomniane firmy podpisał list intencyjny zakładający uruchomienie projektu mającego na celu wykorzystanie infrastruktury po elektrowni węglowej Moorburg położonej na terenie Hamburga do produkcji wodoru pozyskiwanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem nadwyżek energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Wcześniej elektrownia położona w hamburskiej dzielnicy Moorburg była wykorzystywana przez Hamburgische Electricitäts-Werke, która na miejscu produkowała energię elektryczną z gazu naturalnego.

REKLAMA

W 2015 r. na miejscu rozpoczęto produkcję energii z węgla, a rok później instalacja została dostosowana do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Elektrociepłownia o mocy 1,73 GWe posiada sprawność na poziomie 46,5 proc., co jest jednym z najlepszych wyników w Europie.

Vattenfall podkreśla jej zdolność do elastycznej pracy dzięki możliwości zredukowania i zwiększenia mocy wytwórczej o 600 MW w ciągu zaledwie 15 minut.

Mimo tych zalet produkcja energii z węgla w Hamburgu zostanie wygaszona.

REKLAMA

Na początku grudnia 2020 r. federalna agencja Bundesnetzagentur przyznała operatorowi elektrociepłowni Moorburg wynagrodzenie za wygaszanie generacji węglowej. W efekcie produkcja energii z węgla ma zostać zakończona jeszcze w tym roku.

Na razie plan zakłada uruchomienie w 2025 roku elektrolizera o mocy aż 100 MW. Jeśli ten cel zostanie osiągnięty, powinna to być wówczas jedna z największych na świecie instalacji do produkcji zielonego wodoru. Póki co największy elektrolizer w Europie, który wytwarza zielony wodór i który znajduje się w Austrii, posiada moc 6 MW. Producenci takich urządzeń przyjmują już jednak większe zamówienia. Największe z ostatnio ogłoszonych zakłada dostarczenie do Kanady przez koncern ThyssenKrupp elektrolizera o mocy 88 MW, który będzie wytwarzać wodór z wykorzystaniem energii z elektrowni wodnych.

Vattenfall podkreśla w komentarzu, że uruchomieniu produkcji wodoru będzie sprzyjać infrastruktura po zamykanej elektrowni węglowej – w tym połączenie z siecią przesyłową 380 kV oraz siecią zasilającą Hamburg (110 kV). Plany władz Hamburga zakładają ponadto dostosowanie miejskiej sieci gazowej do przesyłu wodoru.

Dodatkową zaletą tej lokalizacji może być uruchomienie transportu morskiego w celu dystrybucji wodoru.

Na razie autorzy projektu mają wystąpić o dofinansowanie na jego realizację z unijnego programu IPCEI (Important Projects of Common European Interest).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.