NFOŚiGW wchodzi w projekt elektrowni szczytowo-pompowej

NFOŚiGW wchodzi w projekt elektrowni szczytowo-pompowej
Elektrownia szczytowo-pompowa Żarnowiec. Fot. PGE.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty. Jeśli uda się ją zrealizować, będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce od kilku dekad.

Elektrownia szczytowo-pompowa Młoty ma powstać koło Bystrzycy Kłodzkiej w województwie dolnośląskim. Instalacja ma osiągnąć moc około 1050 MW (wcześniej była mowa o mocy 750 MW). Projekt elektrowni szczytowo-pompowej Młoty prowadzi PGE Polska Grupa Energetyczna w ramach spółki celowej PGE Inwest 12.

W kwietniu tego roku PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymały zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji w ramach PGE Inwest 12.

REKLAMA

Teraz podpisano umowę, w wyniku której NFOŚiGW zostanie udziałowcem spółki celowej. PGE ma zachować w niej 51 proc. udziałów, a pozostałe przypadną NFOŚiGW. Zaangażowanie Funduszu ma na celu zapewnienie finansowania budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.

Spółka celowa PGE Inwest 12 ma uzyskać od swoich właścicieli środki na finansowanie zaplanowanych prac, które w najbliższym czasie skupią się na uruchomieniu postępowania na generalnego wykonawcę inwestycji.

Kilka miesięcy temu PGE zakończyła przygotowanie studium wykonalności dla projektu ESP Młoty. Jego wyniki miały wykazać zasadność oraz możliwość techniczną budowy elektrowni.

Obecnie PGE ma finalizować prace nad pełną inwentaryzacją przyrodniczą, aby jeszcze w tym roku złożyć wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Ponadto PGE złożyła wniosek do Polskich Sieci Elektroenergetycznych o określenie warunków przyłączenia dla ESP Młoty. Instalacja ma zostać włączona do krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez linię elektroenergetyczną wysokiego napięcia 400 kV.

W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie dwóch zbiorników wodnych, które będą pełnić dodatkowo funkcję przeciwpowodziową oraz utrzymania retencji wód w regionie. Zgodnie z harmonogramem ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 roku. Okres eksploatacji ESP Młoty ma wynieść przynajmniej 40 lat.

REKLAMA

Inwestorzy zapewniają, że budowa elektrowni szczytowo-pompowej przyniesie wymierne korzyści dla gminy Bystrzyca Kłodzka, która będzie mogła liczyć na milionowe wpływy do budżetu.

PGE podkreśla, że projekt elektrowni szczytowo-pompowej Młoty ma kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski.

Budowa magazynu zielonej energii Młoty, czyli największej tego typu inwestycji w Polsce, to element transformacji energetycznej i realizacji strategii Grupy PGE dla zapewnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycja ta zapewni stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a współpraca z NFOŚiGW otworzy dodatkowe możliwości dla rozwoju odnawialnych źródeł energii – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Bez takich magazynów energii jak elektrownia szczytowo-pompowa w Młotach nie będzie możliwy dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza tych niestabilnych, tak jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe – podkreśla Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Młoty to najbardziej zaawansowany projekt budowy ESP w Polsce, bazujący na pracach rozpoczętych w latach 70. ubiegłego wieku, jednak zawieszonych na początku lat 80. W 2013 roku inwestycja została ujęta w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Bystrzycy Kłodzkiej (zaktualizowanym w 2018 i zmienionym w 2020), a także w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020 oraz w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Dolnośląskiego.

W polskim systemie elektroenergetycznym działa obecnie sześć elektrowni szczytowo-pompowych, z czego cztery należą do spółki PGE Energia Odnawialna. To największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa w Żarnowcu (716 MW), a także obiekty Porąbka-Żar (500 MW), Dychów (90 MW) i Solina (200 MW). Po jednej elektrowni szczytowo-pompowej mają też Energa (Żydowo, 156 MW) i Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica eksploatujący instalację o mocy 46 MW.

Według szacunków PGE w całej Europie pracuje obecnie ponad 40 tego typu jednostek, a ogłoszonych jest 10 projektów nowych elektrowni szczytowo-pompowych.

Więcej na temat planów dotyczących budowy elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce w artykule: Rząd planuje 10 nowych elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.