W ustawie o OZE pojawią się nowe regulacje dla biometanu i biogazu

W ustawie o OZE pojawią się nowe regulacje dla biometanu i biogazu
RWE

Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, którego celem jest zmiana zasad funkcjonowania prosumentów. Rząd szykuje już jednak projekt kolejnej zmiany ustawy o OZE. Tym razem nowe regulacje mają dotyczyć sektorów biometanu i biogazu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić do ustawy o odnawialnych źródeł energii regulacje określające zasady prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub biometanu z biogazu – m.in. poprzez utworzenie rejestru wytwórców biogazu, który ma być prowadzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – w przeciwieństwie do rejestru wytwórców biogazu rolniczego, którego prowadzeniem zajmuje się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.  

W nowym projekcie nowelizacji ustawy o OZE mają się pojawić definicje biometanu, a z definicji biogazu ma zostać wyłączone pojęcie biogazu rolniczego.

REKLAMA

Resort klimatu przewiduje rozszerzenie przepisów o zasady i warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biometanu z biogazu rolniczego. Planowane jest poszerzenie zakresu podmiotowego rejestru wytwórców biogazu rolniczego o wytwórców biometanu z biogazu rolniczego.

Ministerstwo chce uchylić przepisy dotyczące wniosku o wydanie urzędowego potwierdzenia efektu zachęty oraz przepisów mówiących o świadectwie pochodzenia biogazu rolniczego. Natomiast wprowadzony ma zostać system gwarancji pochodzenia dla biometanu i przewiduje się rozszerzenie zakresu przedmiotowego rejestru gwarancji pochodzenia o dane dotyczące gwarancji pochodzenia biometanu.

Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ważną kwestią, która pod względem formalno-prawnym porządkuje rozwój sektora biometanu, jest wprowadzenie definicji biometanu, obejmującej biogaz oraz biogaz rolniczy poddany procesowi oczyszczenia, pozwalającego na wprowadzenie go do sieci gazowych.

REKLAMA

W konsekwencji, pojawia się wyraźne rozdzielenie tej działalności na dwa obszary, uzależnione od rodzaju surowca wykorzystywanego do wytwarzania biometanu, tj. biogazu – podlegającego wpisowi do rejestru prowadzonego przez Prezesa URE, a także biogazu rolniczego podlegającego wpisowi do rejestru prowadzonego przez KOWR.

Resort klimatu zapewnia, że zaproponowane podejście uprości obowiązki spoczywające na wytwórcach biometanu, w stosunku do wymogów, wobec których istnieje obowiązek uzyskania koncesji. Ponadto nowe przepisy mają umożliwić rejestrowanie i monitorowanie rynku przez organy administracji państwowej „w sposób uporządkowany”.

Ministerstwo Klimatu podkreśla, że przygotowując nowe regulacje w zakresie odnawialnych źródeł energii, wzięło pod uwagę zobowiązania Polski do zwiększania udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii brutto.

Wprowadzenie regulacji dla sektora biometanu ma zapewnić powstanie kolejnego obszaru wspierającego realizację celów Polski w tym zakresie.

– Sygnały ze strony branży oraz doświadczenie krajów, w których sektor biometanu rozwija się aktualnie najszybciej, wyraźnie pokazują szereg korzyści w wielu obszarach gospodarki wynikający z rozwoju tej technologii. Przede wszystkim, biometan efektywnie zmniejsza emisję CO2, co pozwala, w zależności od kierunku końcowego zastosowania, redukować emisje m.in. w  transporcie, ciepłownictwie czy elektroenergetyce – komentuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.