Ceny świadectw pochodzenia dla kogeneracji w 2011 roku

Ceny świadectw pochodzenia dla kogeneracji w 2011 roku
biom.cz, wikimedia cc-by-2.0

Ile zarobią dzięki certyfikatom żółtym, czerwonym czy fioletowym producenci energii w kogeneracji w 2011 roku? {więcej}

Zgodnie z obowiązującym w Polsce systemem wsparcia dla producentów energii ze źródeł odnawialnych, za produkcję tego rodzaju energii otrzymuje się tzw. świadectwa pochodzenia (zwane inaczej zielonymi certyfikatami), które są przyznawane dodatkowo -oprócz regularnego wynagrodzenia za sprzedaną energię elektryczną.

Świadectwa wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie ustawy Prawo Energetyczne. Prezes URE ustala także ich ceny, co w przypadku en. elektrycznej wyprodukowanej w wysokosprawnej kogeneracji czyni biorąc pod uwagę (1) jej ilość, (2) różnicę pomiędzy kosztami jej wytwarzania a cenami sprzedaży na rynku konkurencyjnym, (3) poziom cen energii dla odbiorców końcowych, a także (4) poziom zagospodarowania dostępnych ilości metanu ujmowanego w kopalniach węgla kamiennego oraz poziom produkcji biogazu biogazu.

REKLAMA

Aby otrzymać zielony certyfikat, producent energii z OZE musi uprzednio złożyć w URE za pośrednictwem operatora energetycznego odpowiedni wniosek. Producenci zielonej energii są umieszczani w tzw. Rejestrze Świadectw Pochodzenia (RŚP), w którym otrzymują swoje konto. RŚP jest prowadzony przez Towarową Giełdę Energii.

Podstawowym rodzajem certyfikatów są tzw. świadectwa pochodzenia energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE, czyli certyfikaty zieloneWartości zielonego certyfikatu koresponduje z wartością opłaty zastępczej ustalanej przez prezesa URE co roku najpóźniej do dnia 31 marca.

Podstawą do wyznaczenia wartości opłaty zastępczej jest kwota 240 zł/MWh, którą co roku podnosi się adekwatnie do wzrostu wskaźnika inflacji. W 2010 roku wartość opłaty zastępczej odpowiadającej zielonemu świadectwu wynosiła 267,95 zł za każdą wyprodukowaną z OZE megawatogodzinę energii elektrycznej.

System świadectw pochodzenia premiuje dodatkowo producentów energii wytworzonej w kogeneracji. Oprócz regularnej zapłaty za wyprodukowaną energię, a także zielonego certyfikatu, mogą oni otrzymać dodatkowo żółte, czerwone lub fioletowe certyfikaty.

REKLAMA

Żółtymi certyfikatami mogą być wynagradzani operatorzy jednostek kogeneracji o łącznej mocy nie przekraczającej 1 MWe. Wartość opłaty zastępczej odpowiadającej żółtemu certyfikatowi musi mieścić się w przedziale 15-110% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej z roku poprzedzającego ustalenie jego wartości. W 2010 roku cena opłaty zastępczej dla kogeneracji w jednostkach o mocy poniżej 1 MWe wynosiła 128,8 zł/MWh. Na rok obecny Prezes URE ustalił natomiast wartość opłaty zastępczej korespondującej z żółtymi certyfikatami na poziomie 127,15 zł/MWh, co stanowi 64,47% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej.

Certyfikaty czerwone mogą otrzymywać producenci energii w skojarzeniu w biogazowniach o mocy zainstalowanej przekraczającej 1 MW. Jednostkowa opłata zastępcza odpowiadająca czerwonemu certyfikatowi musi ustawowo mieścić się w przedziale 15-40% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej. W ubiegłym roku wynosiła ona 23,32 zł/MWh, a w roku 2011 będzie kształtować się na poziomie 29,58 zł/MWh, czyli 15% średniej ceny energii.

Z kolei certyfikaty fioletowe rezerwuje się dla producentów energii w jednostkach kogeneracyjnych opalanych metanem pozyskiwanym w kopalniach lub biogazem. Cena opłaty zastępczej odpowiadającej certyfikatowi fioletowemu musi mieścić się w przedziale 30-120% średniej ceny energii elektrycznej, a w 2011 roku będzie taka sama jak w roku 2010 i wyniesie 59,16 zł/MWh.

O ile obowiązywanie świadectw pochodzenia zielonych i fioletowych jest zagwarantowane na kilka lat do przodu, obowiązywanie świadectw żółtych i czerwonych gwarantuje się jak na razie tylko do roku 2012 włącznie.

Otrzymane świadectwa pochodzenia można sprzedawać na Towarowej Giełdzie Energii, która dodatkowo otrzymuje od Urzędu Regulacji Energetyki informacje nt. ilości wydanych świadectw.

Obowiązkiem kupowania na TGE i umarzania określonej ilości świadectw pochodzenia (lub uiszczania odpowiedniej opłaty zastępczej, która trafia na konto NFOŚiGW) obarczone są przedsiębiorstwa sprzedające energię odbiorcom końcowym i znajdujące się w Rejestrze Świadectw Pochodzenia. Termin umarzania świadectw pochodzenia za 2010 rok mija 31 marca br.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo Energetyczne z dnia 8 stycznia 2010r., specjalnymi certyfikatami (brązowymi) mogą być wynagradzani także producenci biogazu rolniczego wtłaczanego do sieci. Taka forma obrotu biogazem nie jest jednak jak na razie w Polsce praktykowana, a do wydawania brązowych certyfikatów brakuje jeszcze odpowiednich przepisów wykonawczych.

AKTUALIZACJA Z 06-11-12
Czytaj też: Ceny żółtych, czerwonych i fioletowych certyfikatów w 2013 r.