Polska sieć pozwala na przyjmowanie biometanu

Polska sieć pozwala na przyjmowanie biometanu
fot. agriKomp

Według przedstawiciela Polskiej Spółki Gazownictwa w przeważającej części Polski biometan można zatłaczać do już istniejącej sieci, pod warunkiem że spełnia on określone wymagania. Wszystkie budowane i modernizowane sieci krajowe mają być dostosowane do przyjmowania biometanu i wodoru.

Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), potwierdził, że w przeważającej części naszego kraju biometan może być przyjmowany do istniejącej sieci, jeśli tylko ma on parametry zrównane z gazem ziemnym.

Zgodnie z przepisami w sieci musi znajdować się gaz o odpowiedniej wartości ciepła spalania. Nie możemy obniżać jakości paliwa poprzez wpuszczenie biometanu o niższych parametrach niż dopuszczalne, określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej – mówił Kowalski podczas VIII Kongresu Energetycznego, który odbył się w zeszłym tygodniu we Wrocławiu,

REKLAMA

Polskie rolnictwo z ogromnym potencjałem

Według Jakuba Kowalskiego potencjał polskiego rolnictwa w perspektywie najbliższych 10 lat pozwala na rozwinięcie produkcji biometanu do poziomu około 4 mld m3 rocznie. To skutecznie uzupełniłoby bilans gazowy w całym kraju i przyczyniło się do szybszego przejścia na zieloną energetykę. 

Biometan należy do odnawialnych źródeł energii i jest źródłem, które mamy tuż obok nas, tu i teraz, właściwie w zasięgu ręki, i należałoby wykorzystać go do tego, żeby ten bilans uzupełnić – podkreślił członek zarządu PSG.

Ponieważ jednak instalacje do podnoszenia parametrów biometanu to kosztowna inwestycja, zdaniem Kowalskiego powinien powstać system wsparcia, który uwzględni również nakłady potrzebne na doprowadzenie biometanu do sieci gazowej. 

REKLAMA

Musimy zbudować system, który pozwoli sprawnie przyjmować biogaz do sieci dystrybucyjnej i dalej rozprowadzać go do większej liczby odbiorców. Dlatego oczekujemy zmian w prawie energetycznym, żeby sfinansować koszt przyłączenia. Jeżeli będzie finansowanie, to dalej już sobie poradzimy, bo nawet jeśli będziemy mieć kłopot z chłonnością w danej strefie, to technicznie istnieje możliwość wprowadzenia nadmiaru biometanu do gazociągu wysokiego ciśnienia – mówił Jakub Kowalski.

Połowa mniej wniosków o przyłączenie

Polska Spółka Gazownictwa jest największym operatorem dystrybucyjnym w Europie, dysponującym siecią gazową o długości ponad 200 tys. km. Dotychczas spółka wydała ponad 100 warunków przyłączenia dla biogazowni i podpisała dwie umowy przyłączeniowe, które zostaną zrealizowane do końca lipca 2024 roku.

Jak wskazał Jakub Kowalski, rekordowo wysokie ceny gazu ziemnego sprawiły, że klienci indywidualni w 2022 roku złożyli o 50 proc. mniej niż rok temu wniosków o przyłączenie do sieci gazowej. 

Według ekspertów rynku gazowego w najbliższych latach w UE może brakować 98 mld m3 gazu rocznie, dlatego biogazownie zyskują na znaczeniu jako alternatywne źródło gazu, tym bardziej że nie wiążą się z kosztami dostarczania gazu do Polski.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.