Litewski Ignitis rozpoczyna import i sprzedaż biometanu

Litewski Ignitis rozpoczyna import i sprzedaż biometanu
Ignitis

Litewski państwowy koncern energetyczny Ignitis jeszcze w tym miesiącu zacznie importować biometan i dostarczać go klientom biznesowym. Pierwszą firmą, która zastąpi gaz ziemny biometanem, jest SG dujos, zakład gazowniczy z Wilna.

Jak twierdzą przedstawiciele litewskiego koncernu, biometan, czyli metan pozyskiwany z biogazu (mieszaniny gazów powstałych w wyniku rozkładu materii organicznej: odchodów, ścieków, odpadów gorzelnianych, odpadów produkcji owocowo-warzywnej), może w pełni zastąpić gaz ziemny.

Metoda pozyskiwania biometanu, w przeciwieństwie do wydobywania gazu ziemnego z ziemi, nie uwalnia do środowiska dużej ilości gazów cieplarnianych. Biometan może być również wykorzystywany w produkcji energii elektrycznej, do ogrzewania budynków lub jako paliwo dla pojazdów transportowych.

REKLAMA

Z Holandii na Litwę

Planujemy importować biometan z Holandii. Mimo że ten biogaz można kupić na całym świecie, zgodnie z najwyższymi standardami strony importująca i eksportująca muszą być połączone wspólną siecią gazową. Oznacza to, że cząsteczka biometanu wprowadzana do sieci gazowej musi być w stanie przebyć drogę do Litwy i punktów poboru gazu u klienta – mówi Haroldas Nausėda, kierownik działu B2B firmy Ignitis.

W tym przypadku zapewniamy nieprzerwany łańcuch dostaw między Holandią a Litwą. Gaz będzie podróżował przez rurociągi Holandii, Niemiec, Polski i Litwy wymaga to zarządzania dość skomplikowanymi procesami – wyjaśnia Nausėda.

Flota na zielonym paliwie

Według Sauliusa Bilysa, szefa rozwoju strategicznego w SG dujos, wraz z uruchomieniem importu biometanu floty pojazdów firmowych, które korzystają z metanu, będą mogą w pełni zastąpić go paliwem o zerowej emisji.

REKLAMA

Naszym celem jest pomoc menedżerom flot, które obsługujemy, w dostosowaniu się do Zielonego Ładu ustanowionego przez UE i rozpoczęcie korzystania wyłącznie z paliwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla – mówi Saulius Bilys. – Dziś mamy ważny moment – od tego miesiąca nasi klienci, z których większość to floty transportu publicznego, będą korzystać wyłącznie z biometanu. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli nie tylko importować biometan, ale także uruchomić jego instalacje na Litwie.

Plany na 2023 rok

Koncern planuje dostarczać biometan w listopadzie i grudniu, a obecnie prowadzi rozmowy z partnerami i producentami tego biogazu dotyczące jego nieprzerwanych dostaw w 2023 roku. Spółka liczy, że w przyszłym roku będzie mogła zaoferować także bardziej ekologiczny gaz produkowany na Litwie.

Zarówno Ignitis, jak i SG dujos podczas opracowywania praktyk obrotu biometanem uzyskały certyfikat ISCC (International Sustainability and Carbon Certification), który jest niezbędny do prowadzenia tego rodzaju działań.

Obecnie w produkcji biogazu i biometanu przodują Niemcy. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii w latach 2010–2018 Niemcy miały największy udział zainstalowanych mocy produkcyjnych biogazu, a biogaz produkowany jest z wykorzystaniem biometanu.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.