Czas na biocyrkularne centra danych? Pilotażowy projekt wykorzystania ciepła odpadowego

Czas na biocyrkularne centra danych? Pilotażowy projekt wykorzystania ciepła odpadowego
fot. DirCom91/T. Cochet-Peduzzi

Współpraca francuskiego inwestora z naukowcami zaowocowała wdrożeniem pilotażowego projektu, którego celem jest przekształcenie ciepła z serwerów w biomasę. System zainstalowano na dachu francuskiego centrum danych.

Data4, europejski operator i inwestor w sektorze centrów danych, oraz Fundacja Uniwersytetu Paris-Saclay ogłosiły uruchomienie pilotażowego projektu przekształcania ciepła z serwerów w biomasę (algi). Wdrożono go na terenie kampusu firmy w Marcoussis we Francji. Inwestor podkreśla, że jego projekt toruje drogę dla nowej generacji biocyrkularnych centrów danych.

Jak wylicza Data4, testowany system pozwoli na wychwytywanie do 13 ton CO2 rocznie na jedno centrum danych, co daje potencjał 3,9 tys. ton rocznie dla wszystkich tego typu obiektów działających we Francji.

REKLAMA

Dachowy system do produkcji alg

System odzyskiwania ciepła i produkcji biomasy zainstalowany na dachu francuskiego centrum Data4 zawiera moduł produkcji jednokomórkowych alg. Te organizmy mają osiągać zdolność absorpcji 20 razy większą niż drzewa zasadzone na analogicznej powierzchni. Algi są przeznaczone do ponownego wykorzystania w krótkich łańcuchach dostaw dla przemysłu spożywczego lub farmaceutycznego.

W projekt zaangażowano multidyscyplinarny zespół ekspertów, w tym start-up Blue Planet Ecosystems oraz Conseil Départemental de l’Essonne. Jak podkreśla inwestor, wykorzystanie synergii między prywatnymi i publicznymi podmiotami, w tym Fundacją Uniwersytetu Paris-Saclay i Data4, jest częścią globalnego podejścia zmierzającego do utworzenia pierwszego na świecie biocyrkularnego centrum danych.

W ramach drugiego projektu – obecnie w trakcie opracowywania – na elewacjach centrów danych mają być zainstalowane moduły algowe. Zakłada on również zwiększenie produkcji alg i wychwytywania CO2.

Ciepło odpadowe z serwerowni jako źródło energii

Przedstawiciel Data4  podkreśla, że ciepło wytwarzane w centrach danych nie musi być marnowane, ale może stać się cennym źródłem energii dla innych sektorów, takich jak ciepłownictwo, rolnictwo czy przemysł.

Takie projekty jak nasze pierwsze biocyrkularne centrum to realny krok w kierunku jeszcze bardziej zrównoważonej działalności sektora oraz rozwoju gospodarki cyrkularnej w obszarze technologii. Pokazuje to również, jak ważną funkcję pełnią centra danych w lokalnym środowisku gospodarczym. Potrzebujemy nowego spojrzenia na energię cieplną – to wartościowy zasób, którego efektywne odzyskiwanie może stanowić realne korzyści dla najbliższego otoczenia – mówi Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

Adam Ponichtera dodaje, że także w Polsce badany jest potencjał takich projektów jak realizowany we Francji. Odbywa się to w ścisłej współpracy między światem biznesu, operatorami energetycznymi i samorządami.

REKLAMA

W długofalowej perspektywie to będzie jeden z kluczowych obszarów dla sektora centrów danych, który pozwoli nam wywierać pozytywny wpływ w rozumieniu środowiskowym, a także gospodarczym – podkreśla dyrektor polskiego oddziału Data4.

Przedstawicielka firmy wskazuje potencjał francuskiego sektora: – W naszych centrach danych we Francji dysponujemy prawie 18 TWh energii, które obecnie nie są wykorzystywane. Dzięki temu projektowi chcemy przekształcić wytwarzane ciepło w energię. Moduł biocyrkularnego centrum danych umożliwi nam stworzenie nowego zasobu ekologicznego i ekonomicznego dla regionu, a tym samym miejsc pracy, które mogą rozwijać się wraz z centrami danych – mówi Linda Lescuyer, dyrektor innowacji w grupie Data4.

Zespół centrów danych pod Warszawą

Data4 w ramach swoich zobowiązań deklaruje projektowanie, budowanie i eksploatację centrów danych, które minimalizują ich wpływ na środowisko. Firma przyjmuje politykę bazującą na trzech filarach: maksymalnej efektywności energetycznej, masowej integracji odnawialnych źródeł energii oraz znacznym zmniejszeniu śladu węglowego.

Aby osiągnąć założony cel, Data4 wdraża takie innowacyjne i zrównoważone rozwiązania jak: dogłębna analiza cyklu życia centrów danych, rozwój pionierskich obiektów biocyrkularnych, zastosowanie betonu niskoemisyjnego w celu zmniejszenia wpływu budowy na otoczenie, inteligentna optymalizacja zużycia energii przez serwery poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Polski kampus centrów danych Data4 powstaje w podwarszawskich Jawczycach. Pierwszy obiekt uruchomiono w 2023 r., a w najbliższych miesiącach ma się zakończyć budowa drugiego centrum. Wówczas też ruszy trzeci etap inwestycji.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.