RWE inwestuje w produkcję biomasy

Aby zmniejszyć emisję CO2 w Europie, koncern wybuduje za 120 mln dol. fabrykę pelletu w… USA. {więcej}

Fabryka powstanie w  amerykańskim stanie Georgia i będzie produkować ok. 750.000 m3biomasy. Projekt zostanie zrealizowany przy udziale szwedzkiej firmy BMC Management.

Największa na świecie tego rodzaju fabryka zostanie uruchomiona w 2011 roku, a produkowany w niej pellet będzie trafiać, za pośrednictwem portu Savannah, tylko do europejskich elektrowni. W tym celu RWE podpisało już umowę z jednym z największych armatorów na świecie – duńskim Dampskibselskabet NORDEN.

REKLAMA

Dlaczego Niemcy budują fabrykę za Oceanem, skoro jej produkty mają być wykorzystywane w Europie? – Dzięki dużej nadpodaży drewna, surowiec ten jest o wiele tańszy w USA niż w Europie, gdzie obszary leśne są ograniczone – mówi Hans Bunting, członek zarządu RWE.

Jak czytamy na stronie RWE, aby wyprodukować co roku 750 tys. m3 potrzeba ok. 1,5 mln ton drewna, a lasy w Georgii oferują wystarczającą ilość tego surowca. Produkcja drewna w amerykańskim stanie przewyższa tamtejszą konsumpcję.

REKLAMA

Obecnie RWE produkuje więcej CO2 niż jakikolwiek koncern energetyczny na Starym Kontynencie. Dzięki inwestycji w USA, niemiecki koncern będzie w stanie na długi czas zabezpieczyć dostawy biomasy po stałych i konkurencyjnych cenach, co pomoże mu zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Pellet trafi m.in. do holenderskiej elektrowni Amercentrale, która produkuje energię elektryczną odpowiadającą zapotrzebowaniu 3 mln gospodarstw domowych. Elektrownia, której moc wynosi 1,2 GW, w 70-procentach produkuje energię z węgla, natomiast w 30-proc. – z biomasy. RWE chce dzięki pelletowi z USA zwiększyć udział biomasy w produkcji energii do 50 proc.

– Bez biomasy bylibyśmy niezdolni do spełnienia europejskich wymogów w zakresie redukcji emisji CO2 – mówi Leonhard Birnbaum z RWE. Koncern będzie zwiększał udział biomasy w produkcji energii także w elektrowniach w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Włoszech.

Jednocześnie – jak podkreśla Birnbaum – RWE nie będzie wykorzystywać biomasy do produkcji energii w USA, dopóki kraj ten nie przyjmie zobowiązań w zakresie redukcji CO2.


gramwzielone.pl