Tyski aquapark samowystarczalny energetycznie
Uruchomiony dwa miesiące temu park wodny w Tychach chwali się, że dotychczas całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na energię z lokalnej, miejskiej biogazowni.
Od samego początku funkcjonowania Wodny Park Tychy jest całkowicie samowystarczalny jeśli chodzi o energię cieplną i elektryczną. Umożliwia to biogazownia wybudowana przez inwestora – Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej – która przesyła do aquaparku biogaz pochodzący z miejskiej oczyszczalni ścieków i poddawany obróbce w specjalnej stacji uszlachetniania.
Od uruchomienia parku wodnego w biogazowni przetworzono blisko 340 tysięcy metrów sześciennych biogazu, co wystarczyło na całkowite pokrycie zapotrzebowania aquaparku na prąd i ciepło, a nadwyżki energii zostały sprzedane do sieci.
Przez dwa miesiące tyska biogazownia wyprodukowała 856 MWh energii elektrycznej, z czego na potrzeby aquaparku dostarczono 652 MWh. Wyprodukowano również 3194 GJ energii cieplnej, z czego do sieci sprzedano 426 GJ.
– Wodny Park Tychy jest samowystarczalny, a nadwyżki energetyczne trafiają do sieci energetycznej, w ostateczności zasilając domy, bloki i inne obiekty na terenie regionu. W ten sposób generujemy także dodatkowe przychody dla naszego obiektu – komentuje Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej.
Należąca do Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej oczyszczalnia ścieków chwali się, że jest jedyną w Polsce oczyszczalnią samowystarczalną energetycznie, a ilość energii elektrycznej powstającej w oczyszczalni byłaby w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne 16-tysięcznego miasta.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.