Dzisiaj spotkanie producentów biomasy w resorcie skarbu

Dzisiaj spotkanie producentów biomasy w resorcie skarbu
Aunt Owwee, flickr cc-by-2.0

{więcej}Na dzisiaj zaplanowano spotkanie w resorcie skarbu, w którym udział wezmą producenci biomasy i przedstawiciele koncernów energetycznych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia producenci biomasy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polska Biomasa zorganizowali blokady 7 krajowych dróg. W protestach wzięło udział kilkaset osób. Branża biomasowa domaga się reakcji rządu na obecną sytuację na rynku zielonych certyfikatów. W efekcie nadpodaży zielonych certyfikatów ich cena spadła w ostatnich miesiącach do rekordowo niskich poziomów. Wobec niskiej ceny certyfikatów produkcję energii w technologii współspalania biomasy z węglem wstrzymały koncerny energetyczne, które są głównym odbiorcą biomasy. 

– Energetyka nadzorowana przez skarb państwa nie odbiera naszego towaru, chcemy, by odbierała choć 30-40 proc. bo nie mamy jak żyć, a przecież to nie tak miało wyglądać – „Rzeczpospolita” cytuje Piotra Kowalewskiego ze Stowarzyszenia Polska Biomasa. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak informują przedstawiciele PGE czy Taurona, produkcja energii w technologii współspalania biomasy z węglem jest opłacalna, gdy cena zielonych certyfikatów wynosi powyżej 130 zł/MWh. Obecnie na Towarowej Giełdzie Energii certyfikaty sprzedaje się w cenie ok. 120 zł/MWh.

Producenci biomasy chcą działań rządu, które przywrócą równowagę na rynku certyfikatów i sprawią, że produkcja energii w technologii współspalania będzie kontynuowana. Jednym z pomysłów jest choćby interwencyjny skup certyfikatów, którego mógłby dokonać np. NFOŚiGW czy BGK. Mimo zapowiedzi reakcji na obecną sytuację na rynku zielonych certyfikatów rząd jak do tej pory nie wdrożył działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku zielonych certyfikatów. 

Do argumentów producentów biomasy ustosunkował się na łamach „Rz” Jeremi Mordasiewicz z PKPP Lewiatan. – Producenci mebli czy ceramiki też by chcieli, żeby ktoś nakazał odbiorcom zakup ich produktów, ale na szczęście czasy centralnego planowania mamy już za sobą. Mamy wolny rynek i protestowałbym przeciwko ingerencji na nim – „RZ” cytuje Jeremiego Mordasiewicza. 

Producenci biomasy podkreślają, że ich branża jest źródłem pracy dla ok. 60 tys. osób, a inwestycje w niej w ciągu ostatnich lat wyniosły ok. 3 mld zł. 
gramwzielone.pl